Tüp bebek yaptırmaktan utanmayın

01.11.2021
94
Tüp bebek yaptırmaktan utanmayın

Çocuk sahibi olmak hemen her kadının gerek hormonal, gerek cemiyetsel olarak arzuladığı bir istektir.

Günümüzde doğal yollardan hamile kalmayı güçleştiren bir hayli faktör olduğu bilimsel araştırmalar neticesinde kollanmaktadır. Bu meselelerin en başında da, stres, sağlıksız beslenme, ilaçlar, kilo problemi veya geç yaşta çocuk isteği kazanç.

Ne yapmalıyız

– Elbette en doğru çözüm hekim hakimiyetleridir. Ancak bunun dışında kendimizi tanıyarak yaşantımızı ona göre düzenleyebiliriz.

– Stresten uzak durmak yaşam şartlarında her ne kadar güç olsa da, psikolojimizi sağlıklı yakalamak için evvel kendimizle ilgilenmeliyiz.

– Bundan başka sağlıklı beslenmeyi öğrenmiyorsak yollarını incelemeliyiz.

– Yerli yersiz her şey için ilaç kullanmamaya özen göstermeliyiz.

– Çocuk yapmak için bedenimizin ve ruhumuzun doğru yaşına karar vermeliyiz.

Doğal yollardan çocuk yapma talihimiz yoksa ne yapacağız

Herkesin çocuğu olmayabilir. Ancak ilerleyen teknoloji ile artık bir hayli yol muhtemel. Aşılama ve tüp bebek en yaygın çözüm süreçlerinden.

Bizi neler bekliyor

Tüp bebek gibi çözümler oldukça sancılı süreçler ne yazık ki. Bu nedenle başlamak için doğru karar vermeliyiz. Zira parasal ve manevi güç bir süreçtir.

Parasal sürecin güçlüğünü açmaya pek gerek yok natürel. Vaziyet belirli, paran var ya da yoktur.

Ancak manevi süreçte vaziyet daha da karışıyor. Cemiyetteki yerini bir cinsli alamayan bir olgu çocuk sahibi olmak. Zira bu gaddar mevzunun yolu cemiyet nezdinde noksan kadın ya da noksan erkek olmaktan geçiyor.

Oysaki bu bir noksanlık değil bir hayli nedenden doğan sağlık meseleyidir. Yalnızca vücutsal sıhhatinizin değil, bir çocuğun rahminize düşmesi sıhhatinizin de buna hazır olması gerekir.

Psikolojimizi bu mevzuya nasıl hazırlarız

Her mevzuda yapmamız gerektiği gibi burada da evvel kendimiz kabul etmeliyiz. Gerekirse kimseyle bu mevzuyu konuşmayarak yok da sayabilirsiniz. Ancak bu geçici ve muhtemelen sonrasında sizi bunalıma çeken bir süreç olacaktır.

Bir sınama, on sınama fark etmez. Hekiminizin de size bildireceği gibi, bu netlikle uzun bir süreç. Ama netlikle utanmanız gereken bir vaziyet değil.

Bir kadın ve bir erkek olduğunuzu, dışarıda akan bir hayat olduğunu aralıksız kendinize anımsatın. Hayatınızı yaşamaya devam edin. Zamanı geldiğinde elbet sizin de bir çocuğunuz olacak. Evvel kendinizi keşfedin ki, çocuğunuz kendini tanıyan bir anne babanın kucağına gelsin.

Unutmayın, hayat siz kafanızda olmazları kurarken ses vermeden zamanınızdan geçip gidenlerdir. Tadını çıkarın ve bir gün nasılsa bir biçimde size gelecek olan çocuğunuzu şimdiden coş.

Gerisi, uzun ve mutlu bir öykü olsun…

YAZAR BİLGİSİ