Uyku apnesi bulguları neler yatarken burnunuzdan soluk alamıyorsanız…

26.04.2021
111
Uyku apnesi bulguları neler yatarken burnunuzdan soluk alamıyorsanız…

Günlük hayatın niteliğini düşüren sıhhat meselelerinden biri olan uyku apnesinin arkasında burun duvarı eğirili olabilir! Burun kemik çarpıklığı olarak öğrenilen ‘Septum deviasyonu’ bir hayli şahısta görülen sıhhat meselelerinde biri olarak karşımıza çıkıyor. ”Günlük yaşamda fark edilmeyip gece uyku problemlerine hatta uyku apnesine neden olabilir” diyerek uyaran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Abonesi Denizhan Dizdar, uyku apnesini tetikleyen burun duvarı çarpıklığı hakkında merak edilenleri elmaelma.com okurları için bir araya getirdi!

UYKU APNESİNİN NEDENİ BURUNDAKİ DUVAR ÇARPIKLIĞI OLABİLİR!

Pek çok hastamız boğaz enfeksiyonu, nezle veya grip gibi şikayetlerle bize geldiklerinde detaylı KBB tetkiki yaparız” diyen Dizdar, mevzuyla alakalı şu bilgileri verdi; “Bu sırada da burun tıkanıklığına neden olan burun kıkırdak çarpıklığı veya burun etlerinde sihrime gibi gidişatlarla karşılaşırız. Burun tıkanıklığı, özellikle gece yatarken yaşanılan soluk almadaki eforluk sebebiyle hayat niteliğini düşüren rahatsız edici bir gidişattır. Bu gidişat; koku almada bozukluk, soluk alamamak, soluk alamamaya bağlı olarak uykusuzluk, ağız kuruluğu, bitkinlik, halsizlik ve baş sızısı gibi şikayetlerle kendini gösterir.”

YATARKEN SOLUĞUNUZ DURABİLİR!

nsanoğlu banal koşullarda burundan soluk almaya programlanmıştır. Gündüzleri olası mevki burundan soluk almaya çalışırız. Ancak burunla alakalı temel problemler, uyku esnasında ortaya çıkıyor. Uykunun ilerleyen düzeylerinde adale tonusunun da düşmesiyle burun tıkanıklığı olan hastalarda, soluğu istenen yoğunlukta alabilmek ve vakum tesirini yaratabilmek için ağız açılır. Bunun neticesinde; evvel sesli soluk alma, daha sonra yavaş yavaş horlama ve ilerleyen zamanlarda kilo alımı ve yaşa da bağlı olarak uykuda soluk durması denilen gidişat alana kazanç. Uykuda solunum durmasına karşı dikkatli olunması gerkmektedir.

HASTALIKLAR HAYAT NİTELİĞİNİ DEĞİŞTİRİYOR!

Bahar aylarında mevcut burun tıkanıklığının üzerine alerjik nezle de ilave edilirse, burun tıkanıklığı çok daha külfetli bir hale gelebilir. Bu hastalarda enfeksiyonların iyileşme süresi uzar, üzerine bir de çok basit biçimde sinüzit ilave edilebilir. Öksürük gibi yakınmaları bayağıdan daha uzun sürer. Uyku nitelikleri bozulur. Özellikle anatomik burun tıkanıklığı olan hastaların alerjik nezle ve bunu takip eden enfeksiyonları daha rahat sıçramaları için; evvel anatomik sualin çözülmesinde fayda vardır. Burun tıkanıklığının en büyük rahatsızlığı bireyin burundan rahat soluk alamamasıdır.

Bu surattan gece horlama oluşur ve uyku bütün alınamaz. Oksijenizasyonun bozulması sebebiyle kalbe ekstra yük biner. Bu süreç uzun sürerse, kalpte sihrime veya hipertansiyon gibi kalple alakalı hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca burun tıkanıklığı olan hastalarda kulakla alakalı; kulakta akışkan bir araya gelmesi, orta kulak enfeksiyonları gibi problemler daha sık gözlemlenir. Başka Bir Deyişle burun tıkanıklığı bir hayli hastalığa yol açabilir. Burun tıkanıklığının en büyük problemi, hastalarda hayat niteliğini düşürmesidir. Hastaların burun tıkanıklığını kolay bir rahatsızlık olarak idrak etmemeleri gerekiyor. 

BURUNDA FARK EDİLMEYEN KIKIRDAK ÇARPIKLIĞI OLABİLİR!

Bu vaziyetin neticeyi de ağzın sarih kalmasına bağlı olarak; ağız kuruması, sabahları boğaz sızısı ve boğazda makûs tat ile uyanmaktır. Ağız mukozasının kurumasına bağlı olarak ağzı kaplayan epitelin bozulması; koruma özelliğinin eksilmesine, dolayısıyla bakteriyel ve viral enfeksiyonların boğaza basit yerleşmesine neden olur. Bu nedenledir ki; sık sık boğaz enfeksiyonu geçiren, sık boğaz sızısı ile hekime gitmekten yorulan bireylerin kesinlikle ayrıntılı bir burun tetkiki yaptırmaları gerekir.

Fark etmedikleri bir kıkırdak çarpıklığı olabilir. Bu gidişatı tetkik esnasında fark eden hastalar da reelinde burunlarından istedikleri kadar soluk alamadıklarını kavramaktadırlar. Burunda kemik çarpıklığı ve burun eti büyüklükleri, 40-50 dakikalık harekâtlar ile düzenlenebiliyor. Bunun neticesinde uyku niteliği ve boğaz enfeksiyonlarında eksilme görülüyor.

YAZAR BİLGİSİ