Uykusuzluğa iyi gelen 7 yiyecek! Uyku probleminiz var ise dikkat

20.03.2021
184
Uykusuzluğa iyi gelen 7 yiyecek! Uyku probleminiz var ise dikkat
Geceleri uyku problemi yaşıyorsanız bu haber bütün sizlik! Uykusuzluğa iyi gelen gıdalar muz,bal,süt…
Muz
Muz içeriğinde adalelerin rahatlamasını sağlayan magnezyum ve potasyum gibi iki minerali kapsar. Ayrıca muz iyi bir triptofan kaynağıdır. Uyumadan bir veya iki saat evvel muz yediğiniz takdirde uykunun tadına varacaksınız.

43538_6.jpg
Badem
Bademde bulunan bok ölçüdeki magnezyumdan sizin hafiflemenizi sağlar. Ayrıca kolestrolünüzü ve kan şekerinizi kumpaslar bunun yanında beyin etkinliklerinizi çoğaldırdığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple günde bir avuç badem harcamaya itina gösterin.

43538_1.jpg
Bal
Arıların bizler için hazırladığı bal, insulin seviyenizi yükselterek, triptofanın beyninize daha rahat erişmesini sağlar. Bu sebeple uyumadan evvel aç karnına yutacağınız bir kaşık bal size iyi gelecektir. Şayet boş midem için fazla tatlı derseniz bir kadeh papatya çayının içine karıştırarak içebilirsiniz.

43538_2.jpg
Ceviz
Ceviz de uyku döngüsünü tertip eden melatonin kapsadığından iyi bir uyku sürüklemenize takviyeci olacaktır. Cevizin değişik bir tesiri bedeninizdeki triptofanların melatonine dönüşmesine takviyeci olur. Bu sebeple uyumadan bir saat evvel bir avuç ceviz yiyip, tatlı bir uykuya dalabilirsiniz.

43538_3.jpg
Kiraz
Kiraz da uyku tertip etmede tesirli bir gıda. Evet! İçeriği sebebiyle melatonin salgılamanızı sağlayan kiraz rahat bir uyku sürüklemenize takviyeci olur. Bu sebeple uyumadan iki saat evvel kiraz yiyin ve gün içinde bol bol harcayın.

43538_4.jpg
Marul
Uyumadan evvel salata yemek belki azıcık acayip gelebilir ama iyi bir uykuya lüzumunuz varsa sınamakta verim var. Görülen o ki marul içeriğindeki laktamaz ve phytonutrient ile sızıyı rahatlatır ve adaleleri hafifletir. Salatasını yapamasanız dahi uyumadan evvel bir ölçü harcayarak sıhhatli bir uykuya kavuşabilirsiniz.

43538_5.jpg
YAZAR BİLGİSİ