Uzmanlar uyardı: Düşük bel ve dar pantolonlara dikkat

14.12.2021
84
Uzmanlar uyardı: Düşük bel ve dar pantolonlara dikkat

Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Erhan Özfidan, düşük bel ve dar pantolonların kasık bölgesinde asap sıkışmasına neden olabileceği, bunun neticesinde ise bacaklarda his kaybı yaşanabileceği ihtarında bulundu.

Dr. Erhan Özfidan, düşük bel ve dar pantolonların yaratacağı sağlık meselelerine karşı yurttaşları uyardı. Düşük bel ve dar pantolonların, taşıdığı sağlık tehlikeleri açısından masum olmadığını, hoş ve cılız görünme hevesinin sağlık meselelerine yol açtığını ifade eden Dr. Özfidan, modayı takip etmek kısmetine acı sürükleyen bireylerin uyluk bölgesinde ‘meralgiaparesthetica’ ismi verilen asap sıkışması olabileceğini, bunun neticesinde da bacaklarda his kaybı yaşanabileceği ihtarı yaptı.

Bedendeki kan akışını bozabilir

Dr. Özfidan, “Dar kot pantolon bedeninizin kan akışını dahi bozar. O surattan vücudunuza göre pantolonlar giyin” dedi.

Özellikle bacak bacak üstüne atanlarda, alaturka tipi tuvalette uzun vakit kalanlarda, dar pantolon giyenlerde ve şeker hastalarında, meraljiaparestetika görülebileceğini söyleyen Dr. Özfidan, “Bacaklarda anlaşma, yanma ve ağrı biçiminde kendisini gösteriyor. Natürel ki herkeste olacak diye bir şey yok. Bu bireyin adale yapısı, bağ dokusu ve asapların geçtiği kanalın darlığına göre değişebiliyor. Meraljiparestetika, belimizden çıkıp, kasığımıza doğru inen bir asabın sıkı bir pantolon, kemer ya da korse ile sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu asap sıkışmasına bağlı olarak, uyluk bölgesinin dış yanında anlaşma oluşabilir. Uyluğunun dış yanında anlaşması olan bireylerin giysilerini bu açıdan gözden geçirmelerini öneriyorum” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ