Uzun süren hıçkırığa dikkat

07.04.2022
42
Uzun süren hıçkırığa dikkat

Sebebi ve nasıl rehabilitasyon edildiğine müteveccih efsanelerin bitmek öğrenmediği hıçkırıkla alakalı hekimlerden ehemmiyetli bir ihtar geldi. Uzun süren hıçkırığı hafife almayın.

Hıçkırık anında diyaframımızda kasılma olur ve bu gidişat havanın ciğerlerimize dolmasına yol açar. O anda ses telleri birden kapandığı için hıçkırığa özgü o ses ortaya çıkar. Hıçkırığa yol açan 100’den fazla tıbbi neden tespit edilmiştir. Bunların çoğu hasarsızdır. Bazen ilaçlar da hıçkırığa neden olur. Bazı anestezi ilaçları, kortizonlar, Parkinson hastalığı ilaçları ya da kanser rehabilitasyonunda kullanılan kemoterapi ilaçları hıçkırığa yol açabilir. Ama çoğu zaman bunlardan hiçbiri değildir sebebi. Gülmek, fazla içki içmek, süratli yemek, gazlı meşrubatlar da kendiliğinden hıçkırığı tetikleyebilir.

Uzun süren hıçkırıklarda kesinlikle hekime müracaat etin

İç Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı’dan ‘hastalıkların meçhulleri’ ile alakalı ehemmiyetli bir ihtar geldi.

Küçükardalı, “Hıçkırık çoğu zaman kolay sebeplere bağlı olarak ve kısa süreli asıllaşır. Ancak uzun süren hıçkırıklar diyafragmayı yukarıyadan akciğer ve alttan mide, karaciğer, dalak uyaran tümöral hastalıklara işaret edebilir. Bu mesele halinde hekime müracaat etilmesi gerekirdedi.

YAZAR BİLGİSİ