Vajinal tampon kullanmanın hasarları ve yararları nelerdir nasıl kullanılması gerekir nasıl takılır?

05.05.2021
35
Vajinal tampon kullanmanın hasarları ve yararları nelerdir nasıl kullanılması gerekir nasıl takılır?

Bugün elmaelma.com okurları için kadın sıhhati için oldukça ehemmiyetli olan vajinal tampon kullanımı hakkında bazı derlemelerde bulunduk. Her ne kadar yaz aylarında kullanımı rahat olsa dahi doğru kullanılmadığı taktirde peşinden ciddi sağlık problemleri oluşturabilmektedir. İşte o hasarlar…

VAJİNAL TAMPON KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

Vajinal tampon kullanımında özellikle dikkat edilmesi gerken noktalardan biri de sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise hayati ehemmiyet arzeden bazı toksik şok denilen meselelere neden olabilir. Bu meseleye ise Stafilokokus denilen bakteri neden olmaktadır ve bu bakterinin salgıladığı toksikleri yaşamı risklere neden olabilecek enfeksiyonlar oluşturabilir.

Ani yükselen ateş, ishal, kusma ve birliktesi getiren ishal, adale sızıları, ciltte oluşan güneş yanığına benzeyen lezyonlar, şiddetli baş sızıları ve ani tansiyon düşmesi gibi bulgular. 

TAMPON NASIL KULLANILMALIDIR?

Tamponu takmadan evvel elleriniz kesinlikle pak olmalıdır. Jelatininden açılınca ucunu rastgele bir yere temas ettirmeden hemen vajinaya uygulanmalıdır. Yukarıyada da bahsettiğimiz gibi sık sık değiştirilmeli bu süreç 4 saate bir olabilir. Gece uykuya geçiş esnasında tampon yerine kesinlikle ped kullanılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.