Varis bulguları nelerdir topuklu kundura giyerseniz…

05.05.2021
19
Varis bulguları nelerdir topuklu kundura giyerseniz…

Günümüzde bir hayli şahıs ne yazık ki varis problemi yaşıyor. Bu mesele yalnızca oturarak çalışanların değil aynı zamanda uzun müddet ayakta duranları da tehdit ediyor. Acıbadem Bakırköy Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Abdullah Doğan, “Bazı kaidelere dikkat edilmediğinde şikayetlerin çoğalmasının yanında, banal olan damarlarda yeni varislerin oluşması, kılcal damar görüntülerinde çoğalma yaşanabiliyor. Oysa kolay temkinlerle varisten korunmak, şikayetleri gidermek olası” diyor. Dr. Abdullah Doğan, varisi önlemenin 10 kiritik kaidesini anlattı. Varis problemi yaşıyorsanız bu yazımız bütün size göre!

ÇOK YÜKSEK TOPUKLAR SEÇİM ETMEYİN

Bacak adaleleri toplar damarlar için pompa görevi gördüğünden bu adaleleri eksik çalıştıran kunduralar giymekten kaçının. Topuk yüksekliği 5 cm’den yüksek olan kunduralar baldır adalelerinin çalışmasını kısıtlıyor. Bacak bacak üstüne atma, bağdaş kurarak ya da çömelerek oturma gibi hareketler de toplar damarlardaki kanın kalbe geri dönüşünü yasakladığından bu hareketlerden kaçının.

yüksek topuklu ayakkabı

DAR ELBİSELERDEN KAÇININ

Bedeninizi sıkan, özellikle karnınızda baskı oluşturan dar elbiselerden kaçının. Pantolon ve eteklerin bel kısmını fazla sıkmayın, çok dar kemerler kullanmayın. Taytlar, dar iç çamaşırları ve eşi giysiler de kan dolaşımını negatif etkiliyor. Dar kıyafetler bacaklardan kalbe dönen dolaşımı yasaklayarak bacak toplar damarlarında kanın daha çok göllenmesine neden oluyor.

bol kıyafet

BACAKLARINIZA SOĞUK SU UYGULAYIN

Bacaklara soğuk su uygulanması, sıcaktan dolayı genişlemiş damarların daralmasını sağlayarak şikayetlerin eksilmesini ve geçmesini sağlıyor. Özellikle de yoğun ve uzun bir günden sonra bacaklara soğuk su uygulamak bacaklarda besbelli gevşeme sağlıyor. Banyonuzu da olası olduğunca sıcak olmayan ılık veya soğuk su ile yapmayı seçim edin.

HAREKETSİZ DURMAYIN!

Hareketsizlik varisin en ehemmiyetli sebeplerinden biri. Uzun müddet aynı pozisyonda hareketsiz kalmayın. Uzun müddet ayakta veya oturarak çalışmanız gerekiyorsa sık aralıklarla bacak ve ayaklarınızı hareket ettirerek bacaklardaki kanın kalbe geri dönüşüne dayanakçı olun. İşyerinizde veya konutunuzda hareket etmek için mücadele tüketin, kısa yürüyüşler yapın, merdiven inin çıkın.

hareketsizlik

UZUN MÜDDET SICAK ETRAFLARDA BULUNMAYIN

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Abdullah Doğan “Sauna, hamam, kaplıca gibi sıcak etraflarda bulunmak varis şikayetlerinizi çoğaldıracağından bu etraflardan olası olduğunca uzak durun. Hatta güneş altında uzun müddet kalmayın. Bacaklarınızı kuma gömmekten de kaçının” diyor.

KUMPASLI SPOR YAPMAYI ÖNEMSEMEME ETMEYİN

Özellikle bacak adalelerini çalıştıran, tempolu yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürmek gibi sporlar bacak toplar damarlarındaki kanın kalbe doğru hareketini süratlendiriyor. Olası olduğunca hareketli bir yaşam seçim edin. Etkinlikleri kumpaslı olarak yapmaya mücadele gösterin. Fiziksel etkinlik kan dolaşımını süratlendirdiğinden, kumpaslı egzersiz ve sporu önemsememe etmeyin.

BACAKLARINIZI YÜKSEKTE TUTUN

Bacakları kalp seviyesinin birkaç santim üzerinde yakalamak kan dolaşımını süratlendirip, bacak toplar damarlarındaki göllenmiş kanın boşalmasını sağlıyor. Yatarken veya fırsat buldukça gün içinde dinlendiğinizde, bacaklarınızın altına 2-3 yastık koyarak yüksekte yakalamak, varis şikayetlerinde düzelme sağlıyor ve varislerin ilerlemesini yasaklıyor.

KİLO YAPACAK GIDALARDAN UZAK DURUN!

Fazla kilonuz varsa kilo vermeye çalışın. Beslenmenize dikkat edin ve sık aralıklarla az ölçülerde beslenin. Öğünlerinizde sebze ağırlıklı ve bol lifli besinlere yer verin. Kabız olmamaya çalışın. Bol akışkan harcayın. Bol akışkan harcamak kanın akışını ve bedende biriken atıkların atılımını basitleştiriyor. Damar hastalıklarının ehemmiyetli nedenleri olan içki ve sigaradan uzak durmak da çok ehemmiyetli.

VARİS ÇORABI GİYİN,

Varis çorabı giymek, varis rehabilitasyonunda çok ehemmiyetli bir yere sahip. Hekiminizin önereceği uygun tazyikteki varis çoraplarını giymeyi önemsememe etmeyin.varis çorabı

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.