Varisi olanlar sıcaktan uzak dursun

27.04.2022
20
Varisi olanlar sıcaktan uzak dursun

Bayanlarda daha fazla gözlemlenen varisler bir toplardamar hastalığı olarak hem ağrı yapması sebebiyle yaşam niteliğini tesirlerken estetik dışı görüntüsüyle de pek çok bireyin mesele yaşamasına neden oluyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, yaz aylarında pek çok bireyin varis suratından estetik meseleler yaşadığını, buna ek olarak kaşıntı, bacak ağrısı, bacak bitkinliği, şişme ve ağırlık, cilt renk başkalaşımı gibi problemlerden muzdarip olduğunu söyledi: “Varis zamanla zayıflamış damar duvarları nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Cilt yüzeyine yakın biçimde görülen, bükülmüş ip gibi dokusuyla, hem estetik hem de sağlık şikayetleri olarak insanların yaşamını etkiliyor. Yaz mevsimini yaşadığımız ve havaların fazla sıcak gittiği şu günlerde, varisi olan fertlerin çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Güneş varisi tetikler mi

“Güneş, varise ya da örümcek ağı görüntüsü dediğimiz aşikar kılcal damar meselesine neden olmaz. Ancak, söz gelimi varisli bacaklarda güneş banyosu sırasında yükselen ısıyla beraber, damarların gelişmesine ve çok daha aşikar hale gelmesine neden olur. Cilde yakınlaşan damarların içi fazla kanla dolar ve bu hastalıklı damarlardaki kan akışı çoğalışı, varislerin çok daha büyük gözükmesini sağlar” diyen Op. Dr. Bülent Cihantimur sadece güneşin değil aynı zamanda sıcak banyo ve uzun süren hamam seanslarının da aynı tesiri yaratabileceğini kaydoldu.

Varisin rehabilitasyonu muhtemel

Şahısların varis problemlerini pratik ve tesirli uygulamalarla analiz etebildiklerini söyleyen Dr.Cihantimur, ” Varis rehabilitasyonunun bir an evvel yapılması, bu damar hastalığının hakimiyet altına alınması açısından çok ehemmiyetlidir. Estetik International muayenehanelerimizde, değişik varis rehabilitasyonlarıyla, şahsa özel çözümlerle, özellikle estetik evhamlarından kurtulmalarına kastediyoruz” dedi ve varis meseleyi yaşayanlara yaz mevsiminde uygulayabilecekleri bazı önerilerde bulundu:” Isı kaynaklarından sakınmak, damarların genişlemesinin önüne geçmek, alınabilecek en doğru önlemlerden bir tanesidir. Varisler için bacakları alt sallandırmak yerine, kalp seviyesinden yukarıya bir konumda dinlendirmek, daha hareketli bir yaşama geçiş yapmak, sigarayı vazgeçmek ve elbette kesinlikle varis rehabilitasyonuna başlamak gerekiyor” dedi.

YAZAR BİLGİSİ