Yanlış kullanılan antibiyotiğin 6 hasarı!

09.05.2021
48
Yanlış kullanılan antibiyotiğin 6 hasarı!
Şifa bulmak için alınan antibiyotikler, yanılgılı kullanıldığında sıhhate ciddi hasarlar veriyor. Şuursuz antibiyotik harcadığımızda bedenimize verdiği 6 hasar…
Hekiminiz önermediyse kendiniz rastgele kullanmayın. Misalin soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıklarda antibiyotikler tesirli olmuyor. Hekiminizin önerdiği dozun tamamını, önerilen vakitte kullanın. Misalin hekiminizin önerdiğinden daha uzun müddet almayın veya kendinizi daha iyi sezdiğiniz için yarıda kesmeyin. Rehabilitasyona ara verilmesi veya doz sıçranması bakterilerin direnç geliştirmesine yol açıyor. Bunun neticesinde rehabilitasyon galibiyetsizliğe uğruyor ve hastalık yineliyor.

37102_7.jpg
Türkiye, toplam ilaç tüketmelerinin yüzde 35’ini antibiyotikler oluşturuyor. Şahıs başına düşen antibiyotik ölçüyü açısından Avrupa’da ilk sıradayız. Bunun sebepleri arasında ise geçmişte cemiyetin hakimiyetsiz antibiyotik kullanımının hasarları doğrultusundan yeterince bilinçlendirilmemesi ve ilaca basitçe erişilebilmesi yer alıyor.

37102_1.jpg
Antibiyotikler hastaların kendi kendilerine kullanmaya başlayacakları ilaçlar değildir. Antibiyotiklerin kesinlikle hekim teklifi ile kullanılması gerekiyor. Antibiyotikler; ateş düşürücü, ağrı kesici, dargınlık giderici ilaç grubuna girmiyorlar. Ayrıca ateş bedende bulunan bir enfeksiyonun bulgusu olabiliyor. Ancak her ateş bir enfeksiyon bulgusu olmayabileceği gibi, her enfeksiyon da bakteriden kaynaklanmayabiliyor.

37102_2.jpg
Antibiyotiğin rastgele kullanılmasının neden olduğu en ehemmiyetli meselelerden biri, o bakterinin antibiyotiğe karşı direnç oluşturması. Bir antibiyotiğin belirli bir bakteriyi öldürme veya artmasını durdurma özelliğinin kaybolması, o bakterinin o antibiyotiğe direnç geliştirdiği anlamına geliyor. Bu mesele de hastalığın daha uzun sürmesine, hatta ölümcül olmasına yol açabiliyor. Ayrıca dirençli bir bakterinin neden olduğu enfeksiyonlar; daha pahalı, yan tesirleri daha fazla olan antibiyotiklerin kullanılmasını da gerektirebiliyor.

37102_3.jpg
Şuursuz antibiyotik kullanmanın sıhhate verdiği 6 hasar şöyle sıralanabilir:

1- Karaciğer işlevlerini bozabiliyor
Karaciğer işlev testleri ismi verilen kan muayeneleriyle bu yan tesirler takip edilebilmektedir. Altta uyuyan karaciğer hastalığı olanlarda karaciğerde metabolize olacak bir antibiyotikten sakınılmaktadır.

2- Böbrek yetmezliği yapabiliyor
Böbrekler üzerine toksik tesirler oluşturarak uzuv yetmezliğini tetikleyebiliyor. Akut böbrek yetmezliğinin en az 5’te biri, kullanılan ilaçlar sebebiyle büyüyor.

37102_4.jpg
3- Antibiyotik ilişkili ishale yol açabiliyor
Olağanda bağırsak içinde 400’den fazla çeşit bakteri cinsi bulunuyor ve bunlar hastalık oluşturmadıkları gibi fayda sağlıyorlar. Antibiyotik kullanımı bu bayağı floradaki bakterilerin can vermesine ve böylece fırsatçı bakterilerin üremelerine civar hazırlıyor ve böylece ishaller oluşabiliyor. Hatta dizanteriyi taklit eden kanlı ishal tablosu büyüyebiliyor.

4. Obeziteye neden olabiliyor
Son senelerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, özellikle bebeklik ve çocukluk yarıyıllarında daha sık antibiyotik kullananlarda obezite daha çok görülüyor.

37102_5.jpg
5. Bağırsak sistemine zarar verebiliyor
İshal dışında görülebilen sindirim sistemi yan tesirleri arasında bulantı, kusma, karın ağrısı gibi bulgular da görülebiliyor.

6- Ciddi alerjik tepkinler oluşturabiliyor
Bu alerjik tepkinler yalnızca hafif bir kaşıntı ya da ten döküntüsü biçiminde büyüyebildiği gibi, vefatla sonuçlanabilecek kadar şiddetli olabiliyor.

37102_6.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.