Yatağınızı kalkar kalkmaz toplamayın

21.04.2022
21
Yatağınızı kalkar kalkmaz toplamayın

Çoğumuz annelerimizin baskısıyla ve senelerin verdiği alışkanlıkla kalkar kalkmaz yataklarımızı topluyoruz. Ancak bunu yaparak sıhhatimize ağır hasarlar verdiğimizden haberimiz yokmuş.

Sabah işe ya da mektebe gitmeden evvel süratlice topladığınız yataklarınız bütün bir böcek yapım merkezi. Bu bir toz akarı. Korkutucu görüntüsü sizi huzursuz edebilir ancak gözle görülmesi muhtemel değil. Kendisi çok minik. Peki 1.500.000 toz akarını bir araya ne topluyor diye sorarsanız, şayet sabah kalkar kalkmaz yatağınızı topluyorsanız, toz akarlarına davetiye çıkarmış oluyorsunuz.

Kensington Üniversitesi analistleri 2005’ten bu yana toz akarları üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Toz akarlarının en beğendiği yiyecek kaynağı, üstümüzden dökülen ten parçaları. Her kaşındığımızda ve sabit durduğumuz her noktada arkasımızda toz akarlarının yutabileceği ten parçacıkları vazgeçiyoruz. Bunu da en çok uyurken yapıyoruz. Ancak toz akarlarının bu parçaları yemek için bir araya gelmesi ismine uygun koşulların oluşması gerekiyor. Bunun için de en uygun şartları istemeden biz sağlıyoruz. Gece üstünde uyunmuş, hafif terlenilmiş, pek çok ten parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarının bir araya toplamış oluyorsunuz. Bu haber muhtemelen annelerinizin güzeline gitmeyecek ama analistlerin önerisi kalktığınızda yatağınızı olduğu gibi vazgeçip tam gün süresince havalanmasını sağlamak. Böylece beslenmelerini yasaklamış oluyorsunuz.

YAZAR BİLGİSİ