Yaz aylarında çoğalış gösteren varisler

06.12.2021
96
Yaz aylarında çoğalış gösteren varisler

Varis, cildin yüzeyinde daha çok bacaklarda görülen mavi – yeşil şişen, genişlemiş damarlardır. Bedenin rastgele bir bölgesindeki damarda varis olabilir, ancak en çok etkilenen damarlar bacaklarınızdaki ve ayaklarınızdakilerdir. Varisli damarlar, genellikle ağrılı değilken de rahatsızlık verebilir. Varisin kesin sebebi öğrenilmemekle beraber, kısaca toplardamarlardaki kapak yetmezliği neticeyi ortaya çıkan bir hastalıktır diyebiliriz. Bacaklarda üryan gözle görülebilen bu şişkin mavi-yeşil damarlar, bireyde varis hastalığı olduğunun en bariz göstergesidir. En ehemmiyetli yaradılış sebebi olan ayakta ve dik durmak, alt vücudunuzun damarlarındaki tazyiki çoğaldırır. Bu gidişatta varis yaradılışına neden olur.

Yaz aylarında çoğalış gösteren varisler, genellikle bir estetik problem olarak görülürken rehabilitasyon edilmediği takdirde ehemmiyetli bir sağlık meselesine dönüşebilir. Özellikle varisli damarlar ağrıya neden olabilir. Bazen varisli damarlar daha ciddi problemlere yol açar.

Genetik en büyük tehlike etkenidir

Varisli damarlara sahip olma tehlikenizi çoğaldıran bir hayli etken varken, genetik etken bu sebeplerin başında kazanç. Kısacası aile hikayesinde varisli damarlara sahip fertler varsa, sizde de varis çıkma tehlikeyi çoğalır. Varisli damarların % 70 ile 80’inden aşırısıyla genetik bir problemdir. Diğer tehlike etmenleri obezite, ihtiyarlama ve gebeliktir.

Şayet bir tane varisiniz varsa, rakamı çoğalabilir

Makûs haber verdiğim için acıklım. Ancak bedeninizin bir yerinde varisli bir damarınızın bulunması, başka bir yerde venöz hastalığın geliştirme riskini çoğaldırıyor.

Obez bireylerde varis oluşma tehlikeyi daha yüksektir

Yapılan araştırmalara göre, fazla kilolu ya da obez bireylerde varis oluşması tehlikesinin daha yüksek olduğunu gösteriliyor. Bu tehlikenin sebebi henüz bütün olarak öğrenilmese de, sebeplerden birinin kan dolaşımını etkileyen venöz eksiklik olduğu öğrenilir. Varisler, genellikle bacaktaki damarların zayıflayıp genişlediğinde ve damarların içindeki küçük kapakçıklar işlevlerini kaybettiğinde alana kazanç. Netice olarak kan, damarlar süresince tesirli bir şekilde pompalanamaz ve birikmeye başlayarak cilt yüzeyinin hemen altında görünen kabarık damarlara yol açar.

Bahsettiğim fazla kilo veya obezite ise bacak ve ayaklarda fazla şişmeye neden olarak kan dolaşımını negatif etkileyebilir ve bu gidişat kan dolaşımını yavaşlatabilir. Ayrıca kan dolaşımı, çoğunlukla birliktesi fazla kilo ve obeziteyi getiren hareketsiz yaşam stilinden de negatif olarak etkilenebilir. Başka Bir Deyişle çift taraflı birbirini tetikleyen bir gidişat olarak değerlendirebiliriz.

Hamile bayanlarda daha sık varis görülür

Varis, hayati bir risk yaratan bir hastalık olmasa bile, özellikle dış görüşünüzü olumsuz etkileyerek yaşam niteliğinizi negatif etkileyen bir vaziyettir. Bayanlarda daha sık görülen varisin araştırmalara göre, genellikle hamile bayanlarda, hamile kalmayanlara oranla daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Bazı bayanların gebelik evveli yarıyılda varisi bulunmasa da, gebelik ve sonrasında varis şikâyetlerinde çoğalış olduğu da bir diğer araştırma neticeyidir. Varisler sıklıkla kalıtsaldır.

Gebelikte varis;

– Hormonların, damar düz adaleleri üzerinde genişletici tesirleri neticeyi,

– Özellikle hamileliğin son aylarında, anne rahminin bacaktan gelen toplardamarlar üzerine baskısının ve tazyikinin çoğalması neticeyi toplardamarlar üzerindeki olumsuz tesiri,

– Hamilelikte bayanlarda artan kan ölçüsünün, bacaklarda bir araya gelmesi neticesinde varis oluşur.

Kilo vererek, varisi yasaklamak muhtemel.

Fazla kilolar, bir hayli hastalık gibi varis ve örümcek varisin de tetikleyicileri arasında yer alır. Ayaklarınıza taşıttığınız fazla kiloların her biri tazyikin çoğalmasına ve kan dolaşımının zorlanmasına neden olur. Zayıflayarak bu tazyiki eksiltmelisiniz.

Hareketsizlik negatif tesirler

Uzun zaman oturmak, kan dolaşımını negatif tesirler. Şayet devamlı oturmanızı gerektiren bir iş yapıyorsanız her yarım saatte bir kalkın ve minik yürüyüşler yaparak kan dolaşımınıza destek olun.

Varisli damarlar yalnızca bacaklarınızda görülmez

Beden ağırlığı ve yer çekiminin natürel tazyiki sebebiyle varisli damarların en sık bacaklarda görülmesine karşın, bedenin diğer kısımlarında değişik biçimlerde varis damarları görülebilir. Surat ve boyunda kılcal damarların genişlemesi daha yaygındır. Örümcek damarları ise bedenin muhtelif kısımlarında bulunabilir. Hemoroidler, makat etrafındaki genişlemiş damarlar da bir çeşit varisli damardır.

Yaşam stili farklılıkları tehlikenizi eksiltebilir

Hakimiyet edemediğimiz bir hayli tehlike etmeni vardır, ancak sağlıklı bir yaşam stilini özümseyip, kilonuzu hakimiyet edip, uzun zaman ayakta durmadan veya oturmaktan sakınarak varis oluşma tehlikenizi eksiltebilirsiniz. Ayrıca belinizde veya üst baldırlarınızda kasvet hissi uyandıran uzun zaman yüksek topuklu pabuç giymekten de sakınmalısınız.

Varisli damarlar, cılız kapaklardan kaynaklanır

Öncelikle, damarlar ve kılcal damarlar, kalbinizden oksijeni geri döndüren kanı bedeninizin geri kalanına verirken, damarlar kanı kalbe geri döndürür. Bacaklarınızdaki damarlar, yerçekimine karşı kanı pompaladıkları için bunu yapmak ismine daha fazla çalışmak zorundadır. Damarlardaki valfler kapakçıklar yalnızca tek güzergahlı olacak biçimdedir, ancak şayet valfler cılızsa veya zarar görmüşse, kan akışının geri akışını ve damarlarınızda birikmesini sağlayarak, varisli damarlarda gördüğünüz görüntüyü oluştururlar.

Kozmetik bir mesele, sağlık meseleyi veya her ikisi de olabilir

Kimileri yalnızca varisli damarların görünümü tarafından rahatsız olsa da, bazı bireyler rahatsızlık sezebilir. Varisin başlıca semptomları; ağrı, bitkinlik, şişlik ve genellikle kaşıntı, yanma, anlaşma, kramp ve sıkıntılı bacaklardır. Tüm varisli damarlar rehabilitasyon gerektirmez, ancak damarlarınız şişmiş ve yumuşamış, cildinizde yaralar oluşturmuş ve günlük etkinliklerinize müdahale ediyorsa kesinlikle bir hekime görünmelisiniz. Rehabilitasyon edilmez ve zamanla göz arkasını edilirse, bacaklarda bariz cilt farklılıklarına ve ülser veya yaralara ve hatta kan pıhtılarına yol açabilir.

Bir Hayli rehabilitasyon alternatifiniz bulunuyor

Varisinizin derecesi, varis rehabilitasyon biçimini tanımlamada en ehemmiyetli faktördür. Bunu kavramanın en kolay yolu ise dopler sürükletmektir. İki tip varis için de hem cerrahi, hem de cerrahi olmayan rehabilitasyon usulleri mevcuttur. Cerrahi müdahale gerektirmeyen safhada iseniz; kolay egzersizler, bacakları yüksekte yakalamak ve varis çorapları ilk öneri edilenler arasında yer alır. Cerrahi müdahaleler arasında; damar sürükleme, ultrason eşliğinde köpük rehabilitasyonu ve günümüzde en sık kullanılan damar içi radyo frekans ve lazer ile damar kapama usulleri sayılabilir.

Genel veya yerel anestezi altında yapılan varisli damarların cerrahi olarak çıkarılması operasyonu ile rehabilitasyonun yanı gizeme yeni cerrahi olmayan rehabilitasyonlar da günümüzde popüler hale geldi. Teknikler arasında bazı değişiklikler var, ancak genel olarak meselelere neden olan anormal, hastalıklı damarları kalıcı olarak kapatmak için hepsi tesirlidir. En yaygın teknikler, zamanla bedeninize eriyen damarın kapatılması ve yok edilmesi için radyo frekans enerjisinin veya lazer enerjisinin kullanıldığı ısı bazlı rehabilitasyonlardır.

Doç. Dr. Halit Yerebakan

özel içeriğidir.

YAZAR BİLGİSİ