Yazın en sık rastlanan 3 kalp sorununa karşı öneriler

08.01.2022
21
Yazın en sık rastlanan 3 kalp sorununa karşı öneriler

Sıcaklık artışı, hava şartlarına bağlı gelişen hastalık ve ölüm nedenlerinden birisidir. Aşırı sıcaklar yorgunluğa, sıcak çarpması, kalp-damar hastalıkları ve solunum hastalıklarına neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş yaz aylarında artan kalp sorunları ve alınacak önlemler hakkında bilgiler verdi.

Ritim bozukluğu

İlk olarak ritim bozukluğu olan hastalar özellikle ara ara atrial fibrilasyona (en yaygın ritim bozukluğu türü) giren hastalar yazın özellikle elektrolit ve sıvı kaybından kaçınmalıdırlar; çünkü elektrolit ve sıvı kaybı bu grup hastalarda ritim problemi oluşmasını kolaylaştırır. Aşırı kafein tüketimi de ritim bozukluğunu şiddetlendirir.

Hipertansiyon

Yaz aylarında, hava sıcaklığına bağlı yüksek tansiyon sorunlarına da sık rastlanır. Yüksek tansiyon nedeni ile diüretik (İdrar söktürücü ilaç) kullanan hastalarda sıvı kaybı ve elektrolit bozukluğu daha çabuk gelişebilmektedir.

Kalp yetmezliği

Yaz aylarında özellikle aşırı kafein tüketimine bağlı olarak kalp yetmezliğinde de artışlar olmaktadır. Kalp yetmezliği nedeni ile diüretik kullanan hastalarda da sıvı kaybı ve elektrolit bozukluğu daha fazla görülmektedir.

Öneriler

– Sıvı kaybına karşı bol su için. Karpuz, kavun gibi bol su içeren meyveler tüketin.

– Güneşten korunun. Omuzlarınızı da gölgede bırakan büyük şapkalar takın. Güneş koruyucu krem sürün, kremi 2 saatte bir yineleyin. Güneşin çok kızgın olduğu öğlen saatlerinde fiziksel aktiviteden kaçının.

– Hafif, vücudunuzu sıkmayan, havadar, pamuklu ve açık renkli giysiler giyin, gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü takın.

– Otomobil ile seyahate çıktığınızda ara ara mola verip 10 dakika yürüyüş yapın. Hem biraz enerji harcamış olursunuz hem de kan dolaşımınızı hızlandırarak kendinizi daha zinde hissedersiniz.

– Seyahatlerde yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alın. Sokaklarda hazır gıdalar tüketmekten kaçının. Elma, portakal, üzüm, muz, kuru yemiş, kuru meyve gibi gıdalar uygun olur. Yanınızda ayrıca su da bulundurun.

– Özellikle obez ve 50 yaş üstü kalp hastaları yaz aylarında daha da dikkatli olmalılar. Alınması gereken ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve yapılabilecek egzersizler konusunda mutlaka doktorunuza danışın. Yaz aylarında özellikle de suyu, susamadan da için.

– Ayakkabılarınız ayaklarınızı terletmesin, rahat, havadar ayakkabılar tercih edin, çoraplar pamuklu olsun, ayaklarınızı terletmesin.

– Hızlı yürümeyin, kendinizi yormayın. Sokaktaysanız yorulduğunuzda mutlaka dinlenin, oturun, gölgede zaman zaman soluklanın.

– Güneş altında kesinlikle egzersiz yapmayın.

Yaz sıcaklarında kalp hastalarında en fazla görülen şikayetler

– Baş ağrısı
– Serin, terli, nemli cilt
– Başdönmesi, sersemlik,
– Halsizlik, güçsüzlük
– Mide bulantısı, kusma,
– Koyu renk idrar

Bu şikâyetler görüldüğünde serin bir yere gidin, egzersiz yapıyorsanız bırakın, ıslak mendil ya da nemli bezle yüzünüzü silerek, kompres yaparak, yelpaze ile yellenerek ya da vantilatör ile havayı soğutarak serinlemeye çalışın. Durumunuz iyileşmiyorsa acilen bir hastaneye başvurun.

Güneş çarpmasının belirtileri

– 40 derecenin üzerinde ateş
– Mantıksız davranış
– Aşırı derecede kafa karışıklığı, şaşkınlık
– Kuru, sıcak ve kırmızı cilt
– Hızlı, kısa nefes alıp verme
– Hızlı ve zayıf nabız
– Nöbet geçirme
– Bayılma

Bu belirtiler görüldüğünde acilen bir hastaneye başvurulması gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ