Yediden yetmişe herkesin ortak meseleyi: Kabızlık

05.12.2021
47
Yediden yetmişe herkesin ortak meseleyi: Kabızlık

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kabızlığın sebepleri ve rehabilitasyon yöntemleri hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

Haftada üç kere oluyorsa

Her insan yaşamı süresince en az bir kere kabız olmuştur ancak kolay bir problem gibi görünse de kabızlık vakasının emin aralıklarla devamlı tekerrür etmesi ciddiye alınması gereken bir gidişattır. Haftada üç kere dışkılama vakasını hakikatleştiremeyen her fert kabızlık problemi ile karşı karşıyadır.

Kabızlığın sebepleri

Kabızlık problemi tam insanları etkileyebilen bir gidişatken en çok çocuklarda ve yaşlılarda görülmektedir. Kabızlığın bir hayli sebebi vardır. Bunlar özellikle kumpassız ve katı beslenme, su tüketiminin az olması, lifli yiyeceklerin az harcanması, kullanılan bazı ilaçlar, gebelik yarıyılı, fiziksel hareketsizlik, bağırsak hareketlerinin eksilmesi, ihtiyarlama, fazla süt tüketimi, sabit rutinin dışına çıkma seyahat gibi ve alttan uyuyan ciddi bir hastalık gidişatı bu sebeplerden kimileridir.

Stres kabızlık yapıyor

Reelinde en ehemmiyetli sebeplerden birisi strestir. Özellikle genç fertler ve çalışan insanlarda stres bağırsak işlevlerini daha çok tesirler. Stresli bir yarıyılda insan bedeninde bazı farklılıklar olur ve bağırsak işlevleri bu vaziyetten dolaysız etkilenir. İkinci beynimiz olarak adlandırılan bağırsaklarımız duygu metamorfozları ile beraber çok sık etkilenmektedir. Hatta emin duygu metamorfozları bağırsakların alakalı bölgelerini tesirler ve o bölgelerde ağrı, kasılmalar alana getirebilir. Fobi, hiddet, hayal kırıklığı, efkâr, yeis ve kaygı bağırsaklarımızda spesifik olarak emin bölgeleri etkilerler.

Kabızlığın devası refleksoloji

Kabızlık problemi ile başa çıkabilmek için öncelikle günlük su tüketimi en az 2.5 litre olmalıdır. Katı ve kumpassız beslenme önlenmeli, lifli besinler olarak meyve ve sebze tüketimi çoğaldırılmalıdır. Hem kabızlık hem de genel sağlık için fiziksel etkinliğe umursamanız gerekmektedir. Ancak özellikle kabızlık probleminin stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bu gidişatı rehabilitasyon etkeniz gerekmektedir. Seçenek tıp yöntemlerinden birisi olarak kullanılan Refleks Terapi ile anti stres hormonu olan serotonin hormonu seviyesini çoğaldırarak stres vaziyetini ortadan kaldırıp kabızlık problemine çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca Refleksoloji uygulaması ile ayak altından yapılan ihtarlar özellikle çocuklarda kabızlık problemlerinin çözümünde oldukça zaferli bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

2017 senesinde Gastroenterelogy Nursing’de yayımlanan çalışmada Türkiye’deki çocukların yüzde 10’u kabızlık problemi sürüklemektedir. Aynı çalışmada dört hafta süresince haftada beş gün süresince ayak altından uygulanan refleksoloji rehabilitasyonunun kabızlık şikayetini eksiltmede tesirli olduğu gösterilmiştir. 2018 senesinde Complementary Terapies in Clinical Practice’de yayımlanan çalışmada da refleksoji uygulamasının karın bölgesindeki kabarıklığı ve kabızlık şikayetlerini eksilttiği bulunmuştur.

Geçmiyorsa hekiminize müracaat etin

Çağdaşlaşan dünya ile birlikte artık kabızlık büyük, minik, erkek, kadın hemen hemen tam fertlerin karşılaştığı ve şahsın konforunu oldukça bozan bir problem haline geldi. Kabızlık tüm yaş gruplarını etkilese de özellikle çocuk ve yaşlılarda ciddi problemlere yol açabilmektedir. Yeme-içme alışkanlığını kumpasa sokup hareketli bir yaşam sürmenize karşın şikayetleriniz devam ediyorsa altında uyuyan reel etkeni bulup rehabilitasyon sürecine başlanması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ