Yoğun çalışma yaşamı bel ve boyun ağrısı sebebi

23.03.2022
75
Yoğun çalışma yaşamı bel ve boyun ağrısı sebebi

Yoğun çalışma yaşamı, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, uzun vakit ayakta veya oturarak çalışma gibi sebeplerle bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin rakamı her geçen gün çoğalıyor.

Liv Hospital Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız bel ve boyun ağrısı sebepleri, rehabilitasyonu ve bu meseleden korunmanın yolları hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi…

Fibromiyalji ağrıya yol açar

Çağdaş yaşam stili, stres ve hareketsizlik boyun ağrıdene yol açan en ehemmiyetli faktörler arasındadır. Boyun ağrısının en sık sebebi boyun ve sırtın üst kısmındaki adale gerginlikleridir. Masada çalışırken, televizyon izlerken ve kitap okurken uzun vakit makûs pozisyonda oturmak, bilgisayar ekranının çok yüksek veya çok pespaye olması, rahatsız pozisyonda yatmak ve egzersiz sırasında boynun fazla bükülmesi gibi günlük yaşamımızdaki bazı etkinlikler sırasında beden duruşumuzun uygun olmaması bu tip adale gerginliklerinin en ehemmiyetli sebebidir. Yaygın beden ağrısı ve sabahları bitkin uyanma gibi bulgularla izleyen fibromiyalji yumuşak doku romatizması de boyun ve üst sırt bölgesinde ağrıya yol açan bir tablodur.

Çalışırken mola verin

Boyun omurgasında eklem kireçlenmesi, omurga kemikleri arasındaki disklerin bozulması, boyun fıtığı, boyun omurga kanalında daralma gibi boyun omurgası ve çevresindeki adale, bağ ve asap köklerine ait bozukluklar da sıklıkla karşımıza çıkan boyun ağrısı sebepleridir. Düşme veya kazaya bağlı boyun adalelerinde yaralanmalar, omurga kemik ve eklemlerinde yaralanmalar veya kırıklar boyun ağrıdene yol açan öteki nedenlerdir. Seyrek olarak da kemik erimesine bağlı çökmeler, omurgada enfeksiyon ve urlar da boyun bölgesinde ağrı yapan sebepleri oluşturur. Boyun ve sırt adaleleri gerginliklerine bağlı boyun ağrılarını önlemek için öncelikle çalışma masası, oturulan koltuk ve bilgisayarın konumu ve yüksekliğinin, geçime ve oturma pozisyonlarının düzgün olması, uygun bir yastık tercihi gibi elverişli tertip etmeler yapmak gerekir. Bilgisayar ile çalışılıyorsa çalışmaya sık ara verilmesi ve çalışılırken sıklıkla telefon kullanmak gerekiyorsa, kulaklık kullanılması önerilir. Boyun ağrısından korunmak için kumpaslı olarak boyun adaleleri germe ve güçlendirme egzersizlerinin yapılması çok ehemmiyetlidir.

Ağrınız uzun sürüyorsa hekime

Birkaç günden uzun süren ağrı ve tutukluk varlığında veya boyundan kollara dağılan ağrı veya anlaşma gibi belirtiler varsa kesinlikle bir hekime müracaat etmek gerekir. Bazı vaziyetlerde boyun ağrısının röntgen, tomografi veya MR gibi görüntüleme usulleri veya kan analizleri gibi muayenelerle incelenmesi doğru bir tanının konması için zorunlu olabilir. Tanıya göre uygulanacak rehabilitasyon tanımlanır. Cerrahi rehabilitasyon gerektiren bir gidişat söz mevzusu değilse, fizik rehabilitasyon, ağrı kesici ve adale hafifletici ilaçlar, enjeksiyonlar ve manuel rehabilitasyon uygulanabilir. Fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon ağrıyı gidermeyi, adale spazmını çözmeyi, boyun ve sırt adalelerinin güçlendirilmesini ve doğru postürün sağlanmasını kasteden çok tesirli bir rehabilitasyon usulüdür.

Doğru oturuş çok ehemmiyetli

Bel ağrıları da çok sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Makûs pozisyonda oturma, ağır kaldırma, uzun vakit ayakta veya oturarak çalışma gibi sebeplerle bel adalelerinde oluşan gerginlikler bel ağrıdene en sık yol açan sebepleri oluşturur. Çalışma sırasında bel omurgasının fazla derecede öne ve arkaya gerilmesi veya yanlara bükülmesini oluşturan hareketler ve pozisyonlardan sakınmak zorunludur. Ağır kaldırmayı gerektiren işler yapılıyorsa olasıysa bu işlerin destek ve aygıt takviyeyi ile yapılması ve omurganın düzgün pozisyonda yakalanması gereklidir. Bel omurgasında yer alan disklerdeki bozulma ve yırtılmalar, omurga kemiklerinde kayma, eklemlerindeki kireçlenmeler de sıklıkla bel ağrıdene yol açar. Daha seyrek nedenler de kaza veya düşmeye bağlı kırıklar, kemik erimesine bağlı çökmeler, enfeksiyon ve urlardır.

Kumpaslı egzersiz ve spor yapın

Rehabilitasyon bel ağrısını oluşturan sebebe bağlı olarak tanımlanır. Tanıyı koymak için röntgen, tomografi ve MR gibi görüntüleme usulleri ve laboratuar muayeneleri zorunlu olabilir. Rehabilitasyonda cerrahi rehabilitasyonu gerektiren bir hastalık söz mevzusu değilse, fizik rehabilitasyon, ilaç rehabilitasyonu, bel ve karın egzersizleri, enjeksiyonlar, manuel rehabilitasyon gibi konservatif rehabilitasyonlar uygulanabilir. Bel ağrılarında fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon uygulamaları ağrının eksiltilmesi, adale spazmının giderilmesi, bel, karın ve pelvis adalelerinin kor adaleleri güçlendirilmesi ve postür eğitimine müteveccih çok tesirli bir rehabilitasyon uygulamasıdır. Bel ağrısından korunmak için kumpaslı egzersiz ve spor önerilir. Bel ve karın adalelerinin güçlü olması, fazla adale gerginliklerinin ortadan kaldırılması için yoga ve pilates önerilen sporlardandır. Yüzmenin de bel ağrısında çok pozitif tesirleri vardır.

YAZAR BİLGİSİ