Yüksek kan şekerinin bulguları

02.04.2022
31
Yüksek kan şekerinin bulguları

Çoğu şahıs yalnızca şeker hastalarının kan şekeri seviyelerinin yüksek olduğunu düşünüyor. Ancak öyle değil. Şeker hastalığınız olmasa bile yüksek kan şekerine maruz kalabilir, asaplara, kan damarlarına ve uzuvlara neden olan hasarı fark etmeyebilir. Bu cins karmaşıklıkları önleyebilmek için kan şekeri seviyesinin çoğaldığını gösteren bulguları yazdık.

Aralıksız açlık

Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini maniler. Netice olarak, beden enerjisini almaz ve tekerrür tekerrür besin almak ister.

Artan bitkinlik

Yüksek bir kan şekeri seviyesinde, beden glikozu uygun bir biçimde depolayamaz ve ememez. Bu enerjiyi bereketli kullanamamasına neden olur. Aralıksız bitkinlik, halsizlik ve can kasveti hissi çoğalır.

Sık idrara çıkma

Kan şekeri çok yüksekse, böbrek akışkanları absorbe edemez. Bu sebeple, kan ve hücrelerdeki glikoz ölçüsünü eşitlemeye çalışan beden, hücre içi akışkan ile kanları eriterek glikoz konsantrasyonunu bayağı seviyeye getirir. Bu gidişat sık idrara çıkmayla sonuçlanır.

Ağız kuruluğu

Ağız kuruması ve susuzluk şiddetli akışkan kaybının işaretidir. Su içmenin bir hasarı yoktur ancak şekersiz alternatifleri seçim etmelisiniz.

Kilo kaybı

Glikoz seviyesinin yüksekliği, sık acıkmaya dolayısıyla sık yemeye neden olur. Bu sebeple kilo kaybı yaşanabilir. Sık idrara çıkma sebebiyle akışkan kaybı, tüm bedende düşük akışkan seviyesine neden olur ve kilo kaybına yol açar.

Flu görme

Flu görüntü aynı zamanda yüksek kan şekeri sebebiyle oluşan susuzluğun bir neticeyidir. Bu göz hücrelerini tesirler ve flu görmeye neden olur.

Yaraların geç iyileşmesi

Bu gidişat, yüksek şeker seviyesinin damar zararına neden olmasına bağlı olarak hakikatleşir. Kan dolaşımının eklemlerde makûslaşması ve dokuların noksan beslenmesine yol açar.

YAZAR BİLGİSİ