Yumurtalık kanserine karşı portakal suyu ve çay

03.04.2022
52
Yumurtalık kanserine karşı portakal suyu ve çay

Hemen hemen her gün harcadığımız portakal suyu ve çayın, yumurtalık kanserine karşı iyi geldiğini öğreniyor muydunuz?

İHA’nın haberine göre, Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kadınların büyük tehlike altında olduğu yumurtalık kanserine karşı siyah çay ve portakal suyu harcayarak ihtiyat alınabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Hakan Çoksüer, mevzu hakkında bilgi verdi:

Günde birkaç kadeh siyah çay kanser tehlikesini eksiltiyor

En sık görülen yumurtalık kanseri cinsinden biri olan epitelyumyal over kanser tehlikesini, siyah çay ve portakal suyu harcayarak eksiltebilirsiniz. Günde birkaç kadeh siyah çay ile kanser tehlikeyi, yüzde 31’lere varan bir oranla eksiliyor. Siyah çay ve narenciye tüketimi over kanser tehlikesini düşürebilir. Over kanseri kadınlarda ölümcül bir kanser çeşidi olup, en sık over kanseri çeşidi olan epitelyal over kanserinde bilgi kaplayan dış katmanda kanser başlamaktadır.

Nebatlarda bulunan flavonoid de tehlikeyi eksiltiyor

İngiltere East Anglia Üniversitesi’nde yeni yapılan bir çalışmada çayda, narenciye meyvelerinde ve sularında bulunan flavonol ve flavonon kapsayan besinlerin harcanmasının kadınlarda vefatın en sık beşinci sebebi olan epitelyal over kanser tehlikesini eksilttiği gösterilmiştir. Çayda, elma ve üzümde flavonol bulunmaktayken; narenciye meyveleri ve sularında flavononlar bulunmaktadır. Tahlilciler flavonoid kapsayan nebatların kanser-inflamasyon yolağının regülasyonunda ve hücresel sinyal yolaklarında anahtar rolü olduğunu ifade etmekte ve nebatlarda bulunan flavonoidin over kanser tehlikesini eksilttiğini korunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ