Yürümenin beyne ilginç tesiri!

16.08.2021
110
Yürümenin beyne ilginç tesiri!
Yürümek adaleler ve kalp için oldukça verimli bir etkinlik. Ancak bir araştırma, yürüyüş yapmanın beyin üzerinde de tesirli olduğunu ortaya koyuyor.
Sonuçlar, beynin kan akışının oldukça dinç olduğunu ve ayakların oluşturduğu tazyik titreşimleriyle doğrudan iletişimli olduğunu ortaya koyuyor.

41466_7.jpg
Tahlilciler, yaptıkları sunum ile yürüyüş sırasında atılan adımların oluşturduğu darbenin, atardamarlar aracılığıyla beyindeki kan tedarikini artırabilen tazyik dalgaları gönderdiğini ortaya koydular.

41466_1.jpg
Şimdiye kadar, beyindeki kan temininin serebral kan akışı, gövde tarafından istemsizce tertip edildiği ve egzersiz veya egzersizin yol açtığı kan tazyikindeki değişmelerden oranla etkilenmediği düşünülüyordu.

41466_2.jpg
Geçmişte yapılan araştırmalarda, ayağın koşu esnasındaki tesirinin 4-5 G-gücü, beyindeki kan akışını dinç olarak tertip etmek için atardamarlar aracılığıyla kalp atış sürati ve adım sürati ile senkronize darbelerle dalgalara neden olduğu bulgusuna erişilmişti.

41466_3.jpg
Son yapılan çalışmada, 12 sıhhatli erişkinin ayakta durma ve yürüme saniyede 1 metre sırasında, beynin her iki lobundaki serebral kan akışını hesaplamak için damar çapını ve iç karotid atardamarındaki şahdamarı kan süratini ölçmede invazif olmayan ultrason görüntüleme kullanıldı.

41466_4.jpg
Her ne kadar koşmaya mukayeseyle yürüme sırasındaki adım tesiri hafif olsa da yürüme; bedende geniş tazyik dalgaları oluşturarak beyindeki kan akışını ehemmiyetli oranda çoğaldırıcı özellik gösteriyor.

41466_5.jpg
Yürümenin, serebral kan akışı üzerindeki tesirleri, koşmaya mukayeseyle düşük olsa da, bisiklet sürme müddetince görülen tesirlerden daha büyüktü.

41466_6.jpg
YAZAR BİLGİSİ