Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!

25.03.2021
185
Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!

Ciltte kızarıklık, kabartı, kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösteren zona, ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla görülme tehlikeyi çoğalan bir cilt hastalığı. Hastalık en çok sırt, bel ve surat bölgesinde görülüyor. Zona hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için haberimizde derledik.

Zona hastalığı nedir?

Ülkemizde çok sık görülen zona hastalığı tipik bir ten rahatsızlığıdır. Zona, duyusal asap hücresi gruplarını yakalayan, sızılı bir enfeksiyondur. Şiddetli sızıları tetikleyen hastalık bağışıklık sistemini zayıflatır. 

Zona hastalığının bulguları

Zona hastalığının bulguları arasında; anlaşma veya karıncalanma, adale eforsuzluğu, mide ekşimesi, lenf nodlarında şişme açılan ve kabuklanan akışkan dolu kabarcıklar, kaşıntı, acı, yanma, değmeye duyarlılık, kızarıklık, sızı, acıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı döküntüler yer alır. Rehabilitasyon edilmezse bu enfeksiyon kalıcı göz zararına neden olabilir.

Zona nasıl anlaşılır?

Zona çok bariz ve değişik bir hastalıktır, zira kabarcıklar bedenin yalnızca beli bölgesinde görülür. Zona hastalığı bir hayli bireyde olduğu gibi kanser hastalarında da öncelikle halsizlik olarak görülmeye başlar. Ardından tende kaşıntı, yanma ve kızarıklık gibi zona bulguları görülür. Hastalığın ilerlemesiyle beraber de şiddetli sızılar ve su dolu baloncuklar görülmeye başlar. Sarih ve bariz olan Zona bulgularına karşın kuşkulu bir gidişat varsa o zaman kabarcıklardan alınan bir parça mikroskopla araştırılır kan testi yapılabilir. Böylece rastgele bir kuşkuya gerek kalmaz.

Zonanın rehabilitasyonu

Zona hastalığının rehabilitasyonları arasında; Bol bol dinlenmek, kaşıntıyı ve sızıyı eksiltmek için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak, jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak, kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek yer alır.

Zona hastalığı rehabilitasyonu için varisella zoster virüsüne karşı tesirli asiklovir ve valasiklovir adlı antiviral ilaçlar kullanılır. Sızı, yanma, batma gibi bulgular için de sızı kesici haplar, kremler ve losyonlar reçete edilir. Konutta rehabilitasyon da bulgularınızı rahatlatmaya dayanakçı tesiri var.

Zonaya iyi gelen yiyecekler

Zona rehabilitasyonunda gıdalardan faydalanmanız da hastalığı iyileştirmenizde olası bir usul. Zonaya iyi gelebilecek yiyecekler arasında; Kuşburnu, zerdeçal, bal yer alıyor.

 

YAZAR BİLGİSİ