Şişeden su içmenin zaraları dudak çevresinde buruşukluklara neden oluyor!

21.09.2021
24
Şişeden su içmenin zaraları dudak çevresinde buruşukluklara neden oluyor!

Su içmenin sıhhatimiz açısından çok ehemmiyetli ve yararlı olduğunu artık hepimiz öğreniyoruz. Peki pet şişeden ya da sırça şişeden su içemenin hasarını dinlemiş muydunuz? Uzmanlar uyarıyor! Şişeden su içme alışkanlığınızı bir an evvel terk edin! Peki şişeden su içmenin hasarları neler? Bu sualin yanıtını Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri’den bildik. 

BU ALIŞKANLIKLAR ERKEN YAŞLANDIRIYOR

 Uzmanlar yüzdeki buruşuklukların yaradılışını yavaşlatmak ve daha genç görünümü sağlamak için ihtarlarda bulunuyor. Op. Dr. Ayşegül Sivri, “Surat bölgemizde oluşan buruşukluklar ihtiyarlama ile cildin elastikiyetini kaybetmesi neticesinde oluşmaktadır. Aynı zamanda alışkanlıklar da ihtiyarlamanın erken bulgularına neden olmaktadır. Misalin devamlı güneşe maruz kalmak ciltte güneş zararı ve neticesinde yüzde derin çizgilere neden olmaktadır. Surat bölgesinde yineleyen hareketler, misalin devamlı güneşe kısık gözle bakmak, sigara içerken kullanılan dudak hareketi yüzde kalıcı çizgilerin oluşmasına neden olmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar bir öteki ihtiyarlama ve buruşukluk sebebi olarak su şişelerini hedef göstermektedir” dedi.

SU İÇMEDEN EVVEL BİR DAHA DÜŞÜNÜN

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri, şişeden su içerek yapılan ve yineleyen hareketlerin özellikle dudak çevresinde kalıcı çizgilere neden olduğunu belirterek, “Hastalarımıza çoğu zaman bol su içmeyi öneriyoruz. Natürel ki bu beden için, cildiniz için ve sıhhatiniz için çok yararlı, fakat şişeden direk su içmek özellikle üst dudakta oluşan dik çizgilerin yaradılışını artırmaktadır. Şişeden su içme alışkanlığı terk edilmesi gereken bir alışkanlıktır. Suyumuzu şişe yerine kadehten içmek dudak büzen hareketlerden sakınmamızı sağlamaktadır. Ne Yazık Ki istenmeyen mimik olan sigara içmek, şişeden su içmek ya da uzun müddet güneş maruz kalma sonrası buruşukluklarınız çoğu zaman oturmuştur ve kendiliğinden geriye dönüşü muhtemel değildir” diye konuştu.

 

KAYNAK: IHA

YAZAR BİLGİSİ