Ünlü güneş gözlüklerinin garip tarihçeleri!

10.05.2021
140
Ünlü güneş gözlüklerinin garip tarihçeleri!
Bırakılmaz aksesuarlarımızdan olan güneş gözlüklerinin alaka çekici tarihçesi…
Panjur tipi gözlük modelinin tarihi 1950’lere dayanıyor.

Jaluzilerden esinlenerek yapılmış bu güneş gözlüğü hala kimi yerlerde kullanıldığına göre popülerliğinden birşey kaybetmemiş demektir.

55369.jpg
Güneş gözlükleriyle bütünleşmiş ünlüler geliyor öncelikle usumuza… Audrey Hepburn’ü düşündüğümüz zaman büyük boy kedi gözlükleri anımsıyoruz. Günümüzde ise Kim Kardashian’ın paparazzicilerin ışıklarından kendini gözetmek için taktığı meşhur güneş gözlükleri konuşuluyor.

Güneş koruma lensleri fikri Roma yarıyılına kadar gidiyor. İmparotor Nero’nun, bir zümrüt kullanarak sarih olan gladyatör gözlüklerine koruma yaptığı ve böylece gözünü rahatsız edici ışıkların gelmesini önlediğini söylüyorlar.

Eldeki zabıtlara göre ilk gözlük İtalya’da 1280’li senelerde yapıldı. Bir iddiaya göre ise 1287 senesinde Floransa’da D’Armato degli Armanti isminde bir rahip teleskoplar için gözlük yaptı ve daha sonra başka bir rahip olan Alessandro della Spina tarafından gözlükler yine tertip edilip, yayıldı.

55352.jpg
Bir köprü üzerinde iki civatalı, 2 büyüteç lensli ve burun balanslı olmasını sağlayan gözlükler günümüzdeki gözlüklerden değişikti.

Günümüzde kullandığımız gözlüklerin bütün biçimi ise 18. asırda İngiltere’de ortaya çıktı. Ancak, İmparator Nero’nun orjinal fikri yakaladı ve 1920’lerde aktörler, oyuncular bu güneş gözlükleriyle belleklerimize kazına ikonik pozlar verdi.

Artık güneş gözlüğü mevzusunda baya bir yol katedildi. Zımbalar, moda aksesuarları, yuvarlak modeller bazen ise bizi geçmiş senelerin trendlerine doğu götürmüyor da değil.

55351.jpg
Yuvarlak sırçalı güneş gözlükleri ilk çıktığından bu yana güneş gözlüğü sektöründe her zaman popülerliğini gözetmeyi başardı.

1930’larda kedi göz gibi dışa bakan çerçevelerle üretilen bu gözlükler 1960’lı senelerde tamamen yuvarlak halini alıp Hippilerin de favorisi haline geldi.

Günümüzde ise minik yuvarlak sırça ve çerçeveler azıcık daha gelişerek popülerliğini hala sürdürüyor.

55355.jpg
Kedi göz güneş gözlükleri hakikatinde tamamen teknolojik bir büyüme için piyasaya çıkmış. Gözlüğün surat ile yaptığı pantoskopik açı sayesinde, bu gözlükleri elinizle ayarlamadan yakınınızdakileri daha nesnel biçimde görebilirsiniz.

Hakikatinde bu gözlük baykuşun gözlerinden esinlenerek yapılsa da daha sonra pazarlama tekniği geliştirilerek çerçevelerinde farklılıklar yapıldı ve kedi gözü gözlük adıyla moda piyasasında yayıldı.

55358.jpg
İkinci Dünya Savaşı sonrasında Hava ve Deniz Güçleri aboneleri tarafından besbelli biçimli çerçeveli gözlükler, savaş sonrası iki ünitesinde gösterdiği kahramanlığınla da tesiriyle ulus arasında da oldukça popüler oldu.

Pilotlar uçarken güneş ışığı ve soğuktan korunmak için kendi gözlüklerinin altına ikinci bir taban daha koyarlarmış. Bu gözlük tipiyle uyguladıkları fikir bağdaştığı için bu gözlük tipine ‘ havacı gözlük ‘ denilmiş.

Havacı gözlükler rock dünyasının ünlü adları Bob Dylan ve Lou Reed’in de sıkça seçim ettiği ve kendileriyle bütünleştirdiği aksesuarlarından oldu.

55356.jpg
Gigi Hadid ve diğer Tinseltown gençlerinin gözdelerinden olan aynalı gözlükler ilk 1948 Yaz’ında tanıtıldı.

Tanıtım biçimi ise, yeni bir teknik olduğu güneşin kızılötesi ışınlarını %30 yansıtarak kalabalıkalrın içinde dikkat toplayıp, popülerliğinizi çoğaldırabilirsiniz şeklindeydi.

Hollywood ünlülerinin kendilerini gizlemek için sıkça seçim ettiği aynalı gözlük modeli, günümüz trendleri arasında da yerini alıyor.

55359.jpg
İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan ekonomik kriz moda sektörünü de makûs etkiledi. Savaş sıkıtısıyla ile ortaya çıkan kaygılar insanların aksesualara bütçe ayırmamasına neden oldu ve bu vaziyet güneş gözlüğü piyasasını da yaraladı.

Kendi sektöründe popülerliğini kaybeden gözlükçülük işsizliklere de yol açtı. Bu sırada zanaat öğrenenler değişik bir gözlük sınamaya karar verdiler. Ziynetli, cümbüşlü ve oldukça göz akdikeni statament güneş gözlükleri bu sayede piyasaya çıktı ve popüler oldu.

55360.jpg
Gözlük tasarımları 1950’ler ve 60’lar arasında 180 derecelik bir değişiklik yaşadı. Azametli ve göz alıcıcı çerçeveler yerini minimal tasarımlara bıraktı.

Şık ve estetik aerodinamik çerçeveler renkli ve cümbüşlü tasarımların kaynağı oldu. Pop stille de bütünleşen bu gözlük tarzını Sophia Loren de sıkça seçim ediyordu.

55343.jpg
50’li senelerde besbelli biçimli çerçeveli gözlükler trendi aldı başını gitti. Hippi’ler de bu trendin dağılmasında büyük hisse sahibi.

Modernist görünümün bütün aksine alt kültürlerden esinlenerek yapılmış bu gözlüklerin popülerliği fazla uzun sürmemişti. Minik şekili çerçeveler süratle popülerliğini kaybetti.

70’li senelerin sonlarına doğru ise bu biçimli güneş gözlüklerinin sırçaları azıcık daha geliştirilerek piyasaya sürüldü.

55370.jpg
Kennedy’lerin de gözdesi olan kare çerçeveli güneş gözlüklerini günümüzde de Taylor Swift beğenerek kullanıyor.

1960’lı senelerde şık ve pop-arkası kesişmesi neticesinde normal biçimler gözlüklerle buluştu. Daha minimalist bir tasarımlarla piyasaya sürülen kare gözlükler günümüzde de en çok seçim edilen modellerden.

55345.jpg
YAZAR BİLGİSİ