Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar

27.01.2022
67
Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar

Tarım İlaçları ve Ağır Metallere Karşın Bağışıklık Sistemi Mucizesi Bağışıklık sisteminin esasını tüm bedene dağılan beyaz kan hücrelerinin oluşturduğunu belirten Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, “Bu hücrelerin ana vazifeleri, hücrelerde oluşan problemleri tespit etmek ve hücrelere saldıran mikroplarla savaşmaktır. Sağlıklı bir şahısta bu süreç yanılgısız biçimde işlerken, bazı iç ve dış faktörler bu süreci negatif etkileyebilir. Misalin, çağdaş dünyada tarım ilaçları ve ağır metallerin bağışıklık sistemi problemlerine yol açtığını biliyoruz” diye konuştu. Bağışıklık sistemi; bedenimizi bakteri, virüs, mantar gibi makûs mikroskobik canlılardan gözeten, hormonlar ve asap sistemine tesir eden bir mekanizmadır.

Nasırcılar, “Tüm metabolizmayı hatta psikolojiyi etkileyen bağışıklık sisteminin sağlıklı olması; sindirimi basitleştirir, cildi parlaklaştırır, enerji seviyesini yükseltir ve daha pek çok pozitif tesir sağlar” dedi. Bağışıklık Sistemi ve Sıhhatinizi Tertip Etmek için 2 Adımı Takip Edin İyi çalışan bir sindirim sistemi, bağışıklık problemlerini önlemek için kesinlikle zorunludur.

1-İletken bağırsak belirtisini iyileştirin

Sindirim sisteminde ince bağırsak hücreleri arasında çok sıkı bağlar bulunur. Sıradanda gıdalar ve hasarlı maddeler buradan kana geçemez. Gıdalar villus dediğimiz tüysü uzantılar ile hücre içine alınır ve işlendikten sonra kana verilerek karaciğere yönlendirilir. Bu sıkı irtibatlar bozulduğunda bakterilerin, mikrop mahsullerinin ve hasarlı maddelerin hücreler arasından doğrudan kana karıştığını belirten Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, “İşte bu gidişata İletken Bağırsak Belirtiyi diyoruz. Dünyada milyonlarca şahısta bulunan bu belirtiyi yaşayanların çoğu tanı almamış vaziyette. Adına bakıca sanki yalnızca sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlık gibi düşünülebilir oysa bir hayli sağlık problemi ile ilişkilidir.” dedi.

İletken Bağırsak Belirtisine bağlı olarak;

– Gıda allerjileri

– Enerji azlığı ve kronik bitkinlik

– Eklem meseleleri

– Tiroid rahatsızlıkları

– Bağışıklık sistemi meseleleri gibi, hastalıklar görülebileceğini belirten Nasırcılar, “İyi haber, bakteri ve zehirli maddelerin kana rahatça geçmemesi için sıkı irtibatları onarabilecek usullerin olması. Bu anlamda en ehemmiyetli silahımızsa yediklerimizi değiştirmek diyebilirim.” diye konuştu.

Harcanmaması gereken gıdalar

– Şeker ve suni tatlandırıcılar

– İşlenmiş ve mikrodalgadan geçirilmiş gıdalar

– Hidrojenlenmiş yağlar Soya, kanola ve mısır yağı eklem ve hücre cerahatine yol açabilir. İyi yağ kapsayan hindistan cevizi, zeytinyağı veya allerjiniz yoksa fıstık yağı seçim edin. Organik tereyağı veya sade yağ sindirim sistemine hafifletir, bağışıklık sistemi için muhteşemdir.

2. Probiyotikten zengin beslenin

Bağışıklık sistemi sıhhati için D ve C vitaminlerinin ehemmiyetine değinen Uzm. Dr. Nasırcılar, “Vitaminler kadar ehemmiyetli hatta daha ehemmiyetlisi probiyotikten zengin beslenme diyebilirim. Probiyotikler başta sindirim olmak üzere sıhhate ehemmiyetli tesirleri olan canlı bakteri ve mayalardır. Gıdaların hazmedilmesinde, bağırsak detoksunda, bağışıklık sisteminin balansı ve takviyesinde ehemmiyetli vazifeleri vardır. Son senelerde yapılan bir istif akademik çalışmayla iyi bakteri azlığının başta otoimmün rahatsızlıklar olmak üzere bir hayli kronik hastalıkla ilişkili olduğu gösterilmiştir.” dedi.

En iyi probiyotik gıdalar

– Fermente Sebzeler Özellikle turşular

– Fermente Sütler Kefir, yoğurt ve özellikle keçi yoğurdu

– Kombucha Çayı

– Kemik Suyu

Güçlü bir sindirim sistemine sahip olunsa dahi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin sıhhatiniz üzerindeki faydalarına değinen Aşkın Nasırcılar, “Her ne kadar dikkat etseniz de harcamanız gerekenler ile sakınmanız gerekenleri müthiş biçimde her gün uygulamak muhtemel değildir. Bu sebeple yüksek nitelikte irini önleyen yardım mahsuller almanız da ehemmiyetli.” dedi.

Uzm. Dr. Nasırcılar, “Ekinezya, Mürver, Astralagus kökü, Zencefil kökü, Ginseng, D Vitamini ve Oregano gibi mahsullerin destek mahsuller olarak günlük perhize ilave edilmesi halinde bağışıklık sistemine ehemmiyetli bir yatırım yapılmış olacaktır.” diye konuştu.

Sağlıklı sindirim kanalı ile bağışıklık sistemi arasındaki irtibata değinen Nasırcılar, “Enerjinizi çoğaldırarak kronik bitkinlikten kurtulmak, hastalıklarla savaşmak ve otoimmün hastalıklarla başa çıkmanın yolu bağırsaklardan geçiyor. Bugün otoimmün rahatsızlığa sahip hastalarda sindirim kanalının ve burada yaşayan bakterilerin sağlıklı fertlerden değişik olduğunu öğreniyoruz. Son senelerde bunu ortaya koyan pek çok akademik çalışma yapıldı. Binlerce sene evvel fark edildiği gibi “Ne yersen, O’sun” lafı günümüz içinde bilimsel bir hakikat olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı bir ömür için beslenme şeklimiz ve hayat stilimiz en ehemmiyetli değişken olarak görünüyor.” biçiminde konuştu.

Sağlıklı ye, sağlıklı ol…

YAZAR BİLGİSİ