Erkekler duygusal tatminsizlikten kandırıyor

15.11.2021
17
Erkekler duygusal tatminsizlikten kandırıyor

Kandırılmış olmanız, sizin ablavut, çirkin, tahammül edilemez kadınlar olduğunuz anlamına gelmez. Fakat pekâlâ, o erkeğin kendine güvensiz, kendine göre çirkin, kendine tahammül edemediği anlamına gelebilir.

Konutluluk danışmanı M. Gary Neuman, erkekler ve kandırma ilişkisi arasındaki aslı ortaya çıkarmak için aldatan ve kandırmayan 200 konutlu erkeği araştırdı.

Erkekler neden kandırır? Konutluluk uzmanı Neuman, erkek kandırması üzerine muhtelif araştırmalar yapıyordu ve en doğru yanıta nasıl erişeceğini, karısının bir sualiyle buldu. “Bunu aldatan adamlara sormak daha manalı olmaz mı?” dedi karısı ve danışmanımız, 200 konutlu, aldatan ve kandırmayan kocayla araştırma yapmaya koyuldu. Böylece The Truth about Cheating Kandırma Hakkındaki Gerçek adlı kitabını yazdı.

İşte Lafçı Hayat’tan Eylül Hande Çiftçioğlu haberine göre aldatan ve kandırmayan erkekler hakkındaki belirtilerden kimileri:

% 48’i duygusal tatminsizlikten dolayı kandırıyor…

Erkeklerin daha çok seks için kandırdığı söylemi, artık yalnızca bir efsane. Yapılan araştırmaya göre erkeklerin yalnızca % 8’i cinsel tatminsizlikten dolayı eşlerini kandırıyor. Neuman, “Kültürlerimizde erkeklerin seks hayatında daima mutlu olması gerektiği…” istikametinde bir likeni olduğunu söylüyor. Fakat erkek, yalnızca cinsel anlamda değil, duygusal olarak da tatmin olmak istiyor. Fazla duygusal gözükmeyi beğenmeyen erkekler, eşlerinden bu mevzuda muhtelif arzlarda bulunmuyor. Reelinde en az kadınlar kadar alaka ve özellikle de takdir edilmeyi bekliyor erkekler. Kadınlar kadar erkekler de anlaşılmak istiyor. Çoğu zaman yaptıkları her şey için eşlerinden onay bekliyorlar. “Her zaferli erkeğin arttaki kadın” burada devreye giriyor.

% 66’sı kandırma esnasında kabahatlilik dinliyor

Bu azıcık korkutucu gözükebilir. % 66 az bir sayı. Reelinde aldatan erkeklerin % 68’i asla vefasız olduklarını düşünmüyor, bu sanıyorum şahsın kendi palavrasına inanmasının bir ispatı. Kandırdıktan sonra pişman seziyorlar yeniden de. Araştırmaya göre erkeklerin hemen hepsi “keşke bunu yapmasaydım…” diyormuş. Fakat reel mesele şu ki; kabahatlilik duygusu kandırmaya gayeli bir erkeği durdurmaya yetmiyor. Erkekler kendilerini ve duygularını bir biçimde parçalara ayırıyor ve onlarla kendi kendilerine muhtelif uyuşmalar yapıyor. Bu biçimde duygularını zati yeterince sarih dile getiremeyen erkek, palavralarını da söylerken daha rahat olabiliyor. Başka Bir Deyişle kocanız size, sizi hiçbir zaman kandırmayacağına dair antlar etse de gözü kapalı inanmak pek doğru değil.

% 77’sinin sevgilisini aldatan yakın bir dostu var

Emredin size “Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” mottosuna bilimsel cevap. Kendi kendilerine şöyle söylüyorlar, “En yakın dostum… O iyi bir adam, ciğerim, evet başka kadınlarla görüşüyor ama karısını beğeniyor, belki de hoşlanmıyor, kankam, sevgilisini kandırıyor, bunun yanlış olduğunu söylersem benimle dalga geçer, benim neyim noksan, ben de görüşürüm başka kadınlarla, natürel yaa… kim öğrenecek?.. Arkadaşım sevgilime söylemez zati.”

Birlikte dışarıda zaman geçiren erkek dostlardan birinin gözlerinin fıldır fıldır olması, öbür erkekleri de etkiliyor. Uzun bir ilişkisi ve deneyimi olmayan, kısa süreli ilişkiler yaşayan, çapkın dostlara sahip erkekler de kandırma eğilimli oluyor, bu dostlar kandırmayı yasallaştırıyor.

% 40’ı “öbür kadın”la dükkanında tanışıyor

İş yerindeki dostluk, tarafların birbirini karşı tür olarak görmesi yerine yalnızca iş dostu olarak gördüğü biçiminde olabildiği gibi; taraflardan birinin dostluğa duygusallık karıştırması, muhtelif komplimanlar göstermesiyle ilişkinin ebadını değiştirebilmekte. Azıcık sıkıntılı ve karışık bir konut; aile hayatı; erkeğin gerekçesi olabiliyor basitlikle, gerekçe hazır. Zati sıkıcı olan iş hayatına bir tutam tatlı katmaktan kim hasar göreöğrenir ki? Tabi ki aldatan adamın eşi, sevgilisi, karısı, ailesi; “öbür kadın”! Neticede de belki aldatan erkek. Bir proje için dışarıda buluşan, birlikte iş seyahatine çıkan kadın-erkek iş dostları için bir ilişki mevzubahisi olabiliyor.

% 12’si kapatmalarının eşlerinden daha çekici olduğunu söylüyor

Fiziksel olarak daha çekici bir bireyle daha iyi seks yapılacağı düşünülür. Peki neden daha çirkin bir vücutla kandırılıyoruz? Erkeklerin duygusal boşluklarını doldurmak için kandırdıklarının bir ispatı da burada ortaya çıkıyor, seks daha sonra geliyor.

% 6’sı ilk buluşma günü kapatmalarıyla seks yapmış

Erkeklerin % 73’ü kandırdıkları kadınlarla bir aydan fazla bir zamandır görüşmekte olduklarını söylüyor. Bunun anlamı, dikkat faktörüz halinde kandırma reelleşmeden sinyallerini göreöğrenecek olmanız. Telefon görüşmelerinin eksilmesi, dışarıda daha fazla zaman geçirmesi, seks isteğinin eksilmesi, muhtelif sebeplerle, olur olmadık nedenlerle münakaşaların çoğalması… Tanıdık geliyor mu?

Her ilişkide dürüst olmak en iyisi. “Tüm erkekler kandırır” genellemesi ve klişesine bütün de burada karşı çıkarak yazıyı sonlandırıyoruz. Kandırıldığından şüphelendiğinde geri dönüşü olmayan bir yolculuğa başlar kadın. Hisleri kuvetli olan kadın; belki aşkından gözlerini sımsıkı bağlamış olduğu için kocasının hiçbir yanılgısını görmeyen kadın, şimdi erkek için zorlu günleri başlatıyor demektir.

Kandırılmak dünyanın sonu değil, yazının ilk paragrafını okuyup geri dönün. Belki de siz yalnız olmak için dünyaya geldiniz, yorgan döşek kendinizi perişan etmeye ya da tencere tava yıkmaya gerek yok. Konutluluk danışmanı Neuman natürel ki, konutluluğu kurtarmak için birtakım tekliflerde bulunuyor. Artık günümüzde bir ilişki yaşamanın iyice güçleştiği ve boşanmaların arttığını öğreniyoruz. Gerçek aşkı ve sevgiyi, güveni üzerine bir de hürmeti bulmak oldukça güç. Bulduğunuza inanıyorsanız elbette onu gözetmek için elinizden geleni yapın. Gerekirse bir uzmandan destek alın. Bir küllük kırıldı mı tekerrür aynı müthişliğe ulaşamaz, ilişkiyi gözetmek için geç olmadan sahip çıkın ona.

YAZAR BİLGİSİ