Kanser saniyeler içerisinde rehabilitasyon edilebilir

02.04.2022
79
Kanser saniyeler içerisinde rehabilitasyon edilebilir

Bilim insanları, kanserin 1 saniyeden daha kısa bir zamanda nasıl rehabilitasyon edilebileceğini açıkladı. Yeni bir çalışma yapan bilim insanları, kanseri rehabilitasyon etmek için bir yöntem geliştirdiler. Ancak, bu yöntemi hastalar üzerinde kullanmak için daha fazla araştırmaya gereksinim var.

İyileşme oranları aynı

Merkez tarafından yapılan karşılaştırmalı çalışma, flaş terapisinin, foton ışınım terapisine mukayeseyle yan tesiri takribî üçte iki oranında eksilttiği neticesine vardı. Daha da ehemmiyetlisi, yan tesir tehlikeyi eksilmiş olsa da, iki ayrı rehabilitasyon gören hastaların iyileşme oranlarının hemen hemen aynı kaldığı tespit edildi.

Kanser rehabilitasyonu 1 saniyede bitirilecek

Bu çalışmanın en ehemmiyetli noktalarından biri, haftalarca süren kanser rehabilitasyonunun 1 saniyeye indirilebilmesidir. Bilim insanlarına göre; zamanın kanser hastaları için son derece kıymetli olduğu düşünüldüğünde, bu mucizevi bir büyüme.

Bu çalışmayı yapmanın kolay olmadığını söyleyen analistler, öncelikle ışınım dozlarını doğru bir biçimde ölçmek için özel sensörler geliştirmek zorunda olduklarını açıkladı. Bu yöntemin hastalar üzerinde kullanılması için ise daha fazla araştırmaya gereksinim olduğu belirtildi.

YAZAR BİLGİSİ