Konutunuzda renklerin eforunu kullanın!

21.05.2021
19
Konutunuzda renklerin eforunu kullanın!
.

.jpg

İçmimar ve Feng Shui Uzmanı Funda Ceyhan’a göre, günlük yaşam içinde, koşturmacaların arasında çevremizdeki ayrıntıları kaçırıyoruz. Fakat ayrıntıları tamın içinde görmez olsak da, psikolojik vaziyetimiz lüzum dinlediği renklere sahip mekanlara, eşyalara ve kıyafetlere çekiliyor.

18677.jpg

Konutlarımızda da, içinde yaşamaktan neşe alacağımız renklerin bizi sarmalamasını istiyoruz. Ancak bazen, hangisine ağırlık vereceğimizi donakalıyoruz. Tercihler her zaman bir değişiğini geride ya da dışarıda vazgeçmeyi gerektiriyor. Sarıyı çok beğeniyoruz ama yanına hangi renk gider diye bir sual takılıveriyor. Hele hele birkaç dost, yakın arkadaş ya da aile azası fikir belirttikten sonra işler iyice karışıyor. Birbiri ile yan yana geçim sağlamaz, durmaz, olamaz dediğiniz renklerin toplandığını görmüşsünüzdür. Hatta sizin düşünmediğiniz bazı ayrıntıları bir tasarımcı öyle hoş bir araya getirmiştir ki; siz niçin aynı üç rengi konutunuz için düşünürken bıraktınız diye üzülmeye başlamışsınızdır dahi… Hadi azıcık hangi renk hangi ile geçim gösterir, hoş neticeler verir bakalım.

18687.jpg

Sarı rengi morun yanında neşeli neticeler ile kullanabilirsiniz. Kırmızı ve tersti olan yeşil de yan yana pekala hoş dururlar. Mavi ve Turuncu da aynı ters ilişkiden büyük bir aşk doğurabilir. Renk ilişkileri içindeki yasalardan biri terslik üzerine heyetidir. Bunun dışında renkleri bitirici renk ilişkisi içinde de değerlendirebilirsiniz.

18679.jpg

Renklerde renk doygunluğu, rengin parlaklığı ki bu rengin içinde siyah, beyaz veya gri olmasına bağlıdır. Bizler tercihlerimizde bu bedellerin albenisine kapılırız. Bazı renkler bize içinde bulunan, siyah veya gri suratından karanlık ya da soğuk kazanç.

18680.jpg

Renkler 3 safhalı ilişki içindedirler. Birisi en temel olan ana renklerin -sarı, mavi ve kırmızı- ilişkisidir. İkinci safhada ara renklerin başka bir deyişle morun, turuncunun ve yeşilin ilişkisi çıkar. Üçüncü safhada kırmızı-turuncu, sarı-turuncu, sarı-yeşil, mavi-yeşil, mavi-mor, kırmızı-mor ile oluşan 6 adet üçlüden bahsetmek zorunludur.

18681.jpg

Konutunuz ya da iş yeriniz için bir renk tercihi yapacaksanız, evvel onlardan hangilerini hangileri ile yan yana kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu anlamda, malzeme , doku, eşya, model seçmenin dışında ehemmiyetli bir evre olan renk tercihi, tüm tasarım hayallerinizi metamorfoza uğratacaktır. En hoşu arzu ettiğiniz renkleri bir araya getirecek kumaş, fon kartonu veya sizin tarafınızdan sınama emelli boyanmış özel sınama alanları size tercihinizde takviyeci olacaktır. Unutmayınız, ‘renkler görsel bir teftiştir!’ Bu sebeple, düşünerek yan yana nasıl duracaklarına karar veremezsiniz.

18688.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.