Pms yarıyılı neden olur doğum hakimiyet hapı kullananlarda şiddetleniyor!

05.05.2021
21
Pms yarıyılı neden olur doğum hakimiyet hapı kullananlarda şiddetleniyor!

Rastgele bir sağlık meseleyi yaşamayan ya da menapoza girmeyen kadınların her bkocaman her ay adet olmaktadır. Bu süreç bilirsiniz ki biraz sancılı ve sızılı geçen bir süreçtir. Adet yarıyılı başlı başına yalnızca kendisini kapsayan bir süreç değildir. Bir de adet evveli yarıyıl bulunmaktadır. Adetten bir hafta evveline kadar kadınlarda fiziksel ve psikolojik olarak bazı farklılıklar olmaktadır. Bu farklılıklarda kadına ciddi anlamda kasvet vermekte hayatını kabusa döndürmektedir. Bu yarıyıl PMS yarıyılı olarak adlandırılmaktadır. Peki PMS yarıyılı neden olur? İşte PMS yarıyılı hakkındaki tüm merak edilenler! 

AĞRILAR KLASİK HAYATI YASAKLIYOR 

Adet evveli kasvetler hemen hemen her kadında görülmektedir. Özellikle erişkin faize çağındaki kadınların karşılaştıkları bu mesele bazen o kadar şiddetli olur ki klasik hayatı bile yasaklayacak bir hal alır hale gelebilir. Her sene takribî 12 kere adet gören bir kadın için her 7-10 gün gibi külfetli bir yarıyıl senede toplam 3-4 ay külfetli bir yarıyılı ifade eder ki bu büyük bir sayıdır. 

%5 KADINDA OLDUKÇA ŞİDDETLİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR 

Her kadında adet evveli bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin ortaya çıkmasının sebebi kadının haberdar edilmesidir. Başka Bir Deyişle bu belirtiler sayesinde kadın adet olacağını anlar ve temkinini buna göre alır. Hazırlıksız yakalanmayı tedbire emellidir. Bu belirtiler kadınların yarısından daha azında rahatsız edici, ancak dayanabilecek şiddette olurken, %5 kadında oldukça şiddetli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Burada premenstruel adet evveli belirtiler ile premenstruel belirti arasındaki ayrımı yapmak ehemmiyetlidir.

PMS, DOĞUM HAKİMİYET HAPI KULLANANLARDA ŞİDDETLENEBİLİR 

PMS Faize çağındaki kadınlarda gözükse de; çok ender olarak ergenlik yarıyılından evvel ve menapozda da görülebilir. Sıklıkla 30-45 yaş arsı kadınlarda gözükür. Ailevi bir meyil mevzubahisi olmasına rağmen sosyal ,sınıf ve ırksal değişiklikler göstermez. Doğum hakimiyet hapı kullananlarda belirtiler şiddetlenebilir.

BİRÇOK FARKLI SEBEBİ BULUNUYOR 

PMS’nin sebebi bütün olarak belli değildir. Sebebi bütün olarak bilinmese de şu belirtiler üzerinde durulmaktadır. Mineral noksanlığı magnezyum , çinko, vitamin noksanlığı A,B vitaminleri hormonal balanssızlık, kan şekerinin düşük olması, bedende fazla akışkan yakalanması,beyindeki bazı kimyevi ileticiler,bastırılmış cinsel arzu psikolojik nedenler PMS’ye neden olabilmektedir. 

SPORU HAYATINIZDAN ÇIKARMAYIN! 

Bu belirtinin rehabilitasyonu ilaç dayanağı ile olmaktadır. Am ilk olarak yapılması gereken işlerden bkocaman yeme kumpasının değiştirilmesidir. Az ve sık, yağsız karbonhidrattan zengin kumpaslı balanslı beslenmek gerekmektedir. Ayrıca kafein, İçki, sigara, çikolatadan uzak durmak faydalı olmaktadır. Stresi hayatınızdan olası olduğunca uzak tutabilmeli şayet ki baş edemiyorsanız kesinlikle yoga ve egzersizi hayatınıza sokmanız gerekmektedir. Spor yapmak serotonin hormonunu çoğaldırdığı için rehabilitasyonun daha tesirli hale gelmesini de sağlayacaktır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.