Topuklu pabucun tarihini biliyoruz

13.09.2021
11
Topuklu pabucun tarihini biliyoruz
….

.jpg

Seksi kadının bırakılmazı topuklu pabucun nasıl ortaya çıktığını öğreniyor musunuz? Kendimize olan güvenimizi çoğaldıran topuklu pabucun garip tarihini hep beraber öğrenelim.

23057.jpg

Ayakkabıyı ilk buluş eden öğrenilmemektedir. Ancak Amerikalı arkeologların analizlerinde Taş Devri’ne ait örülmüş otlardan sandaletler bulmuştur.

27594.jpg

Uzmanlar, topuklu pabucun şahsi kullanım sayesinde ortaya çıktığına inanıyor. Darılı çiftçiler toprağa batmamak için kunduralarının altına topuk takmıştır. At süren erkekler eyerin üzerinde rahat durabilmek için topuklu kundura kullanmıştır.

Modern topuklu pabucun ise Leonardo Da Vinci tarafından planlandığı sanılmaktadır. Topuklu pabucun yaygınlaşması ise 17. asırda başladı. 1680 senelerinde bayanlar bir değnek desteğiyle yürüyebilecekleri kadar yüksek ve ince topuklu kunduralar giymeye başladı.

27590.jpg

Erkekler de topuklu kundura giyiyordu. Hükümdarlar, şahısların üye oldukları sınıfların tanımlanması için topuk boylarını tanımlayan emirler çıkarıyordu. Azami topuklu kunduralar ancak soylu aileler tarafından giyilebiliyordu. Kırmızı topukların da yalnızca soylular tarafından kullanılmasına izin veriliyordu.

18. asırda erkekler topuklu kundura giymeyi vazgeçti. Artık yalnızca bayanlar boyları 10-12 cm’ye varan topuklular giyiyordu. Bu kunduraların bayanlarda zarafet göstergesi olduğuna inanılıyordu.

27591.jpg

Düz kunduralar ne zaman giyilmeye başladı?

1789’da Fransız İhtilali ile beraber topuklu kundura modası yerini düz tabanlara vazgeçti. 50 sene süresince bayanların sağlıklarını tehdit eden topuklu kunduralar değil düz tabanlı sandaletler giyildi. Balolarda dahi ipek kunduralar seçim ediliyordu. Ancak 19. asırda yüksek topuklar geri döndü. Genç ve bekar bayanlar yüksek topuklar giydiklerinde daha çekici göründüklerini düşünüyordu. Ancak öğrenmedikleri pek çok nokta vardı:

27592.jpg

İnce ve yüksek topuklu kunduralar orta kiloda olanları daha kilolu gösteriyordu.

Çok ince bacaklılar yüksek topuklar üzerinde kürdan gibi görünüyordu. Minik bir topuk bu bacakları çok narin ve çekici gösterebilirdi.

Yüksek topuklular görünüm değil sağlık açısından da hasarlıydı. Ayak ve tüm iskelet sıhhati kesintisiz topuklu kundura kullanımına bağlı olarak zaman içerinde deforme oluyor ve geri döndürülemez hasarlar veriyordu.

27593.jpg
YAZAR BİLGİSİ