Acı biber ömrü uzatmaya dayanakçı olabilir!

22.05.2021
27
Acı biber ömrü uzatmaya dayanakçı olabilir!
Acı biberdeki kapsaisin maddesinin antimikrobiyal özellik taşıdığı ve bunun da sıhhate verimli olduğu öğreniliyordu. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırma ömrü uzattığını iddia ediyor.
2015’te yapılan çalışmada ise Çinli, İngiliz ve Amerikalı tahlilciler, 500 bin Çinlinin yeme alışkanlıklarını 7 sene süresince izlemişti.
Araştırmada, kumpaslı olarak baharat ve acı biber harcayan şahıslardaki vefat oranlarının ötekilerine göre yüzde 14 daha az olduğunu ortaya çıkmıştı.

40232_6.jpg
Tahlilciler, neticeleri “PLOS ONE” mecmuasında yayımlanan çalışma için Milli Sağlık ve Beslenme Araştırma Anketi’ni bilgi tabanını kullanarak, 16 bin bireyin son 23 senelik anket neticelerini çözümleydi. Katılımcıları acı biber tüketimlerine göre sınıflandırdı.

40232_1.jpg
Tahlilciler, acı biber harcayanların çoğunlukla erkeklerden, gençlerden, beyaz ırktan, Meksika orijinli Amerikalılar’dan, konutlulardan oluştuğunu tanımladı.

40232_2.jpg
Acı biber beğenenler, aynı zamanda beğenmeyenlere oranla daha fazla içki ve sigara kullanıyor, daha fazla protein ve sebze harcıyor ve kazanç seviyeleri daha düşük.

40232_3.jpg
Araştırmayı idareyen Prof. Dr. Benjamin Littenberg ve takımı, kumpaslı olarak acı biber harcayanlarda vefat tehlikesinin, harcamayanlara oranla yüzde 13 daha az olduğunu buldu.

40232_4.jpg
Daha evvel yapılan çalışmalar, bibere acılığını veren kapsaisin maddesinin, obeziteyi yasaklayan ve sağlıklı kan akışını sağlayan hücresel ve moleküler mekanizmaları harekete geçirdiğini, aynı zamanda bağırsak florasını değiştirip bağışıklık sistemini dolaylı olarak etkileyen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı.
Littenberg ve takımı, kapsaisin maddesinin bu özelliklerinin vefat tehlikesini eksiltmede de ehemmiyetli bir rol oynadığına işaret etti.

40232_5.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.