Aşkın anatomisi ve dinlemediğiniz özellikleri

16.11.2021
17
Aşkın anatomisi ve dinlemediğiniz özellikleri

Aşk duyguların en karışığı, en güç inceleme edilenidir. Tesiri altına girenin ruh halini eşsiz bir şekilde değiştirir, etrafına değişik bir enerji yaymasına neden olur.

Yolda yürürken istemsizce tebessümen birini görürseniz o şahıs büyük ihtimalle aşıktır. Zira aşk mutluluk hormonu harekete geçirir. Ayaklar yere basmaz, yosunu değişikleşir, hoşgörü seviyesi ya çok yükselir ya dip yapar. Bir başka insana dinlenen aşk anneye, çocuğa, yaradana karşı sezilenden değişiktir. Çekim eforu natürel yollardan değildir. Açıklama edilemez bir bağ kuruluraşık olanla olunan arasında. Değişiklerinden değişik bulmanın, duyguların yoğunlaşmasının sebebi anlamla açıklanamayacak kadar karışıktır.

Tek taraflıysa şahıs bunalıma girebilir

Şahıs “Acaba yaşadığım duygu aşk mı?” diye soruyorsa yanıt negatiftir. Aşık olan fert ruh haline bir teşhis koymaya çalışmaz; yalnızca yaşar. Şayet duygular karşılıklıysa aşkın eforu direnir. İki bireyin etrafına yaydığı enerji dışarıdan fark edilir. Onlar için dünya durur, gözleri birbirlerinden başka bir şey görmez olur. Sanki bir perde dış dünya ile onları ayırır. Salgılanan mutluluk hormonları eşsiz duygular yaşamalarına neden olur. Ama şayet tek taraflıysa ve karşılıksızsa aşık olanı güç bir süreç bekler.

Natürel bir ağrı kesici

Melankoli, içe kapanma, başkaldırı, yargılama gibi duygular birbiriyle yarışır. Şahıs balanssızlaşır, yaşamın hakimiyetini kaybeder ve intihara kadar gidebilecek derin bir bunalıma girebilir. Aşk öyle eşsiz bir duygudur ki verdiği haz ile sürüklettiği duygusal acı her an yer değiştirebilir. Beslenmek ister ve beslenemezse hormonlar tersine çalışmaya ve ferdi bunalıma sokmaya başlar. Bu kadar yoğun olan duygu vaziyeti elbette çok uzun zaman devam edemez. Yavaş yavaş ya da aniden perde kalkar, asıllar, hatalar belirmeye başlar ve fert hayal kırıklığı yaşar. Hormonlar basmakalıp seviyelerine döndüğünde alaka devam ediyorsa aşkın yerini sevgi alır. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği vardır aşkın. Beden ve zekâ bu neşeli vaziyeti bozabilecek her tesiri güçlü bir şekilde bertaraf eder.

Aşk yerini sevgiye vazgeçmeli

Hoşlanmak aşktan değişik olarak karşı tarafı yanılgılarıyla kabul etmek, desteklemek ve yaşam yolunda beraber yürümektir. Dalgalı denizin durulması gibi aşk da yerini sevgiye vazgeçebilirse ilişkiler sıhhatli bir hal alabilir. Ama aşk bittiğinde alaka da yok oluyorsa bir tarafın ısrarı öteki taraf için işkence haline gelebilir. Kısacası aşk hoştur. Piyango biletine ikramiye isabet etmesi gibi seyrek ortaya çıkar, yaşarken göklere uçar, bittiğinde yere çakılır insan. Her hoş duygunun olduğu gibi aşkın da bir sonu olduğunu öğrenmek ne yazık ki bir işe haylaz. Zira işin içinde duygular varsa ne hesap yapabilir ne de strateji tanımlanabilir.

YAZAR BİLGİSİ