Çalışanlar işyeri aşkını seçim ediyor

21.11.2021
21
Çalışanlar işyeri aşkını seçim ediyor

Sevgililer Günü dolayısı ile asıllaştırılan bir ankette e-posta yoluyla hem çalışanlara hem patronlara Sevgililer Günü hakkındaki düşünceleri soruldu.

İşte neticeler:

Anketleri takribî 5 bin şahıs cevapladı. Anketin neticesinde, yoğun çalışma ve sosyal yaşama az zaman ayırma gibi bahaneler dolayısıyla şahısların ilişki tercihlerini en yakın büro dostlarından yaptığı ortaya çıktı. Bir başka netice ise, çalışanların yüzde 35’inin sevgilisi, aynı işyerinden… Yüzde 16’sı ise bürodan birisiyle aşk yaşamaya çalışıyor.

Şu anki sevgiliniz işyerinden mi

• Evet: % 35
• Hayır: % 41
• Şimdilik hayır ama yakında olabilir: % 16
• Sevgilim yok: % 8

Öbür çalışanlar rahatsız ama patron karışmıyor

Büroda aşk yaşayan çiftlerin duyguları bazen işe karışabiliyor. Bu da öbürlerini hatta işi etkileyebiliyor. Çalışanların yüzde 56’sı bazen büro aşklarından rahatsızlık dinliyor. Patronların yüzde 71’i ise bu tip ilişkilere karışmıyor.

Çiftlerin aynı işyerinde çalışmasından en çok rahatsızlık dinleyen sektörler

• Besin: % 9
• Turizm-Otelcilik: % 8
• Hizmet: % 6
• Ağır Sanayi: % 5
• Banka-Finans: % 5

İşletmenizde çalışanların birbiriyle sevgili olmasına ya da evlenmesini nasıl bakılıyor

Karışılmıyor: % 71,3
Onaylanmıyor: % 17,5
Onaylanmıyor-Konutluluklar özel izne bağlı: %11,2

Öbür çalışanlar işyerindeki sevgililerden rahatsızlık dinliyor mu

Hayır: % 44
Bazen: % 32
Evet: %24

Değişik sektörlere müteveccih idareyici ve çalışanların mevzuyla alakalı yorumları ise şöyle:

Yapı-İnşaat sektöründe bir idareyici: “Daha evvel işletmemiz çalışanlarından iki dostun birlikteliği konutlulukla sonuçlandı. Bu vaziyet bizi çok mutlu etti.”

Tekstil sektöründe bir çalışan: “Haklarında rivayetler çıkınca iş performansları etkileniyor.”

Çağrı merkezi sektöründen bir çalışan: “Birbirlerini çok sık görüyorlar. Ne demişler sıkı görüşme tez ayrılık getirir. Sonra biz de üzülüyoruz.”

İmal-İmalat sektöründen bir idareyici:
“İşletmemizde ast-üst ilişkisi olan bir çift evlendi ancak boşanma sürecinde üst olan çalışana mobing yaptı ve güçle dağılmasına neden oldu.”

Bilişim sektöründen bir çalışan: “Sevgili olan çalışanların arasındaki çekim sürekli seziliyor. Birbirlerine kur yapıyorlar ve rahatsız oluyorum.”

Perakende-toptancılık sektörü çalışanı: “Sanırım bizim müesseseden sevgili bulamayan bir ben kaldım.”

Petrol-Kimya sektöründe idareyici: “Herkes birbiriyle olabiliyor ama İK departmanından birinin işletmeden biriyle olması yasak.”

Besin sektörü çalışanı: “Ben eşimle tanıştım evlendim. 6 yıldır bir gün dahi dağılmadık. Ne kadar iyiyse o kadar iyiyim.”

Turizm-Otelcilik çalışanı: “IT Müdürü, güvenlik misyonlusu ile beraber ama kimseye emin etmemeye çalışıyorlar. Biz kavrıyoruz tabi ki.”

YAZAR BİLGİSİ