Çalışma masanızda yemek yerken iki kere düşünün

12.01.2022
15
Çalışma masanızda yemek yerken iki kere düşünün

Queensland Üniversitesi Bakteri Çözümleri Merkezi, büro civarında sık kullanılan yüzeylerdeki bakteriler görüntüledi.

Yapılan bu araştırma neticesinde, en az hijyenik yüzeylerin bilgisayarların çevreyi, masa telefonları ve cep telefonları olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca bilgisayar klavyeleri ve mutfak tezgahları da en lekeli yüzeyler arasında yer aldı. Kapı kolları, sandalye ve masalar ise pak alanlar olarak tanımlandı.

Bakterilere karşı en tesirli yol su ve sabun

Merkezin direktörü Dr. Matt Cooper, bakterilerden uzak durmanın en iyi, kolay ve ucuz yolunun su ve sabun kullanmak olduğunu söylüyor. Cooper, antibakteriyel jelleri ise önermiyor: “Bakterilerin her yerde olduğuna dair bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Paklik için ise en tesirli ve ucuz yol da su ve sabun kullanmak.”

bakteri

Ellerinizi yemeklerden evvel yıkayın

Cooper, antibakteriyel jellerin bazısında kullanılan “Mikropların yüzde 99’unu öldürür” iddiasının bütün olarak doğru olmadığını öne sürüyor. Cooper elleri yemeklerden sonra değil evvel su ve sabunla devireme alışkanlığının oturtulmasını öneriyor.

bakteri

Araştırmaya katkı sunan Dr. Alysha Elliott ise çalışmanın neticesinde çıkan görüntülerin, insanlara ellerini yıkamalarının ehemmiyetini fark ettirmesini umduğunu söylüyor.

YAZAR BİLGİSİ