Çocuğunuzun fobilerini beraber yenin

16.11.2021
152
Çocuğunuzun fobilerini beraber yenin

Çocuklarda fobi duygusunun varlığı, sıhhatli gelişimlerini bitirmelerini ve beklenmedik vakalara karşı hazırlıklı olmalarını sağlıyor. Çocuklarını koruma içgüdüsü ile hareket eden anneler ise aksine bazen yanılgılar yapabiliyor. Fobi; mutluluk, yeis, hiddet gibi temel ve kaçınılmaz bir duygu olup, dış dünyadan gelen bir tehdide karşı verilen cevaptır. Fobi, gözetici bir tepki olduğundan bireyin hayatını sürdürmesinde ve gelişiminde ehemmiyetli bir role sahiptir. Bazı yaşlardaki çocukların fobilerinin üstesinden gelmeleri güçleşebilir ve şahıstan bireye göre değişiklik gösterebilir. Bu gidişatta ailelerin üzerlerine düşen bazı mesullükleri doğru bir biçimde yerine getirmeleri gerekiyor.

Her çocuk eşsizdir

Gelişimsel yarıyıllar geneli temsil etse de, her bir çocuğun kendine özgü bir gelişim sürati, becerileri, ihtiyaçları ve şahsi özellikleri olduğundan her çocuk eşsizdir. Çocukların bebeklik yarıyılından itibaren gelişimsel yarıyılları süresince değişik cinslerde fobiler yaşadıklarını belirten DBE Tutum Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Muayenehane Psikolog Aslı Kızıltoprak Tuna, çocukların fobilerini yenmeleri için ailelerin sakınmaları gereken noktaları aktarıyor.

İşte ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler…

Fobileri saklamayın: Erişkinler fobilerini gizleme meylindedir. Mazeretler üreterek ya da anlamlı açıklamalar yaparak korkularını saklarlar. Hâlbuki büyüklerin de fobilerini, fobilerinden bahsedebildiklerini görmek çocukların kendilerini daha iyi ve rahat ifade etmesine takviyeci olacaktır.

Fobileri küçümsemeyin: Çocukların fobisini küçümsemek, alay etmek, sert tepkiler vermek çok yanlıştır. “Korkacak ne var ki?”, “Sen rahat ol, ben yanındayım” vb. tümceler fobilerini eksiltmez.

Yanlış disiplin usulleri uygulamayın: Hekime götürmek, iğne yaptırmak, babaya şikâyet etmek, hırsız ya da polis ile korkutmak gibi yanlış disiplin usulleri de fobileri pekiştirir.

Fobiye neden olan şeylerle teması kestirmeyin: Fobiye neden olan nesne ile her türlü teması kesmek, çocukta fobinin daha da derinleşmesine yol açar. Kaydıraktan korktuğu için parka götürmemek meseleyi çözmez. Fobiyi yenmek düzeyli olmalıdır. Çocuğa korktuğu nesneye kademeli şekilde yanaşabileceği vaziyetler sunulabilir.

Fazla gözetici tavır takınmayın: Fazla gözetici bir tavır içinde olan aile, dış dünyanın risklerle dolu olduğunu ve her an başına bir şey gelebilir görüşüyle çocuğunu geliştirebilir. Böyle bir etrafta çocuğun özgürlüğü kısıtlanır, sınama-yanılmalara fırsat bulamadığından özgüven gelişiminde meseleler yaşanabilir.

YAZAR BİLGİSİ