Çocuklarda antibiyotik kullanımı hakkında öğrenmeniz gerekenler

22.11.2021
23
Çocuklarda antibiyotik kullanımı hakkında öğrenmeniz gerekenler

Yaşadığımız şu soğuk kış günlerinde, ani hava farklılıklarına çocukların hoşgörüyü daha azdır. Bu vaziyet hastalıklara tutulma tehlikelerini artırır.

Hastalıklarla birlikte şuursuz kullanılan antibiyotikler, direnç oluşturuyor ve gelecekte karşılaşılacak hastalıkların rehabilitasyonunu güçleştiriyor.

Antibiyotik hangi vaziyetlerde kullanılır

Enfeksiyon hastalıkları genellikle bakteri ya da virüs kaynaklıdır. Gribal enfeksiyonlar, nezle, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıklar virüs kaynaklıdır viraldir. Viral hastalıklarda antibiyotik kullanmak afakidir, rehabilitasyon edici değildir. Bu cins hastalıklarda bağışıklık sistemi virüslerle savaşır, destek rehabilitasyonu bol akışkan alımı, istirahat, gerekiyorsa ateş düşürücü ve ağrı kesici rehabilitasyonu uygulamak yeterlidir. Çocuklarda 6 ay- 2 yaş arasında senede vasati 5-8 defa görülebilen üst solunum yolu enfeksiyonlarıÜSYE; burun akıntısı, hafif ateş, öksürük bulguları ile ortaya çıkar ve bunlar % 80-90 oranında virüs kaynaklıdır. Bu cins hastalıklarda antibiyotik rehabilitasyonu afakidir. Bakteri kaynaklı bakteriyel hastalıklarda antibiyotik kullanımına yer vardır. Orta kulak enfeksiyonu, bakterilerin neden olduğu boğaz enfeksiyonları, zatürre, sinüzit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi vaziyetlerde antibiyotik kullanılmaktadır. Çocuklarda hastalık faktörünün bakteri olduğu güçle düşünüldüğü veya ispatlandığı vaziyetlerde hekim teklifi ile antibiyotik başlanmalıdır.

Antibiyotik afaki kullanılırsa ne olur

Antibiyotiklerin hakimiyetsiz kullanımının en ehemmiyetli neticeyi, antibiyotik mukavemeti oluşmasıdır.Antibiyotik mukavemeti, bakterilerin rastgele bir antibiyotiğin varlığına karşın üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Bunun neticesinde ise, daha sonra antibiyotiğe lüzum dinlendiğinde, bu antibiyotikler işe haylazlar. Afaki antibiyotik kullanımı, insanlarda olması gereken faydalı bakterileri öldürüp, öteki hasarlı bakterilerin antibiyotiklere dirençli olarak bedene yerleşmesine zemin hazırlar. Ayrıca böbrek ve karaciğer işlevlerinin bozulmasına, duyma problemlerine, ekonomik maliyete ve ehemmiyetli yan tesirlere yol açabilir.

Antibiyotik kullanımında yapılan yanılgılar

– Antibiyotik ateş düşürmez. Uygun doz ve biçimlerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.

– Soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıklarda antibiyotik alımı gerekmez.

– Antibiyotik ağrı kesici değildir, burun akıntısını, öksürüğü gevşetmez.

– Hekim teklifi olmadan kullanılan antibiyotiğin faydası olmaz, aksine yaygın ve yanlış kullanıldığında süratle direnç büyür.

– Hekimin önerdiği kullanım süresi bitmeden, çocuk iyileşmeye yanaşınca antibiyotik kullanımını kesmek hastalık faktörünün yok olmasını yasaklayacak ve yinelemesine neden olabilecektir.

– Antibiyotiği erken kesmek, antibiyotik mukavemetine neden olup, aynı hastalık faktörüyle tekerrür karşılaşıldığında daha ağır bir antibiyotik kullanmayı gerektirecektir.

Dikkat edilmesi gerekenler

– Hekiminiz antibiyotik önerdiğinde, rehabilitasyon direktiflerini dikkatle uygulamalı, çocuğunuzun rehabilitasyon sürecini takip etmelisiniz.

– Doz ve giderekme kaidelerine uymalısınız.

– Çocuğunuz iyileşir gibi olunca antibiyotik alımını kesmeyip, hekiminizin önerdiği zamanı bitirmelisiniz.

– Çoğala kalan ilacı sonra tekerrür kullanmamalısınız.

– Şayet hekiminiz çocuğunuza antibiyotik önermiyorsa, bu mevzuda ısrarcı olmamalısınız.

Afaki kullanımdan uzak durun

Dünya Sağlık Teşkilatı, antibiyotiklerin takribî % 50’sinin afaki yere kullanıldığını dikkat topluyor. Bu oranın ülkemizde daha yüksek olduğu apaçıktır. Bu seneye kadar reçetesiz antibiyotik alınabilmeside bu oranın dünyadaki öteki ülkelere göre daha yüksek olmasının en ehemmiyetli nedenidir. Antibiyotiklerin afaki ve yanlış yere kullanımı ise bakteride direnç oluşturup, bakteri üzerindeki tesirini yok ediyor. Ülkemizin antibiyotik kullanımında üst sıralarda yer aldığını göz önünde bulundurursak, hastalıkların ileri düzeyleri ve koruma rehabilitasyonları için kullanacağımız antibiyotik sayısını eksiltmiş olduğumuzu fark ediyoruz. Cemiyetin ve çocukların sıhhati için, antibiyotik mevzusunda dikkatli olunmalı, afaki ve hekim hakimiyeti olmaksızın kullanımdan uzak durulmalıdır. Özellikle bebeklerde en hoş antibiyotiğin anne sütü olduğu unutulmamalıdır. Antibiyotik rehabilitasyonu ile alakalı doğru karar hekime vazgeçilmeli, rehabilitasyon hekimin önerdiği dozda ve zamanda uygulanmalıdır.

Özetle: Kolay bir soğuk algınlığında hemen antibiyotiğe müracaat etmek doğru değil.

YAZAR BİLGİSİ