Doğru yiyecekler harcayarak anne olmaya bir adım yanaşın

11.10.2021
11
Doğru yiyecekler harcayarak anne olmaya bir adım yanaşın

Çocuk sahibi olmayı tasarlayan çiftlerin beslenme kumpasından fiziksel etkinliklere kadar yaşam stillerini tertip etmeleri büyük ehemmiyet taşıyor. Yeterli ölçülerde harcanan birbirinden verimli yiyecekler, bayanların doğurganlığına pozitif tesir ederek, anne olmaya bir adım daha yanaşmalarını sağlıyor.

Sıhhatsiz beslenme ve fazla kilolara dikkat

Etrafsal ya da genetik etkenler gibi bir hayli neden sebebiyle hamile kalmak giderek güçleşmektedir. Hamile kalmadan evvel harcanan yiyecekler hem doğurganlığı hem de bebeğin sıhhatini etkilemektedir. Sıhhatsiz ve şuursuz beslenme, fazla kilo ve fazla cılızlık ovülasyon denilen yumurtlama kumpasını bozarak doğurganlığı negatif biçimde etkilemektedir.

Kolay şeker ve trans yağlardan uzak durun

Kolay şeker, arıtılmış edilmiş karbonhidrat ve trans yağ asidi tüketimi, hamile kalmayı eforlaştırmaktadır. Hazır yiyeceklerde ve özellikle margarinlerde bulunan trans yağ asidinin tüketimi, doğurganlığı negatif tesirler. Bu sebeple gıdaların içeriği okunmalı ve trans yağ asidi kapsayan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Günde 1 avuç ceviz, fındık, fıstık

Hamile kalma bahtını çoğaldırmak için yağlı tohumlar yeterli ölçüde harcanmalıdır. Yapılan bir araştırma günde 1 avuç ceviz, fındık gibi yağlı tohum yerine 1 koli cips yiyen bayanlarda yumurtlama bozukluğu tehlikesinin çoğaldığını göstermektedir. Ancak günlük 1-2 avuç yağlı tohumludan fazla harcanması da doğru değildir. Zira fazla harcanması da fazla yağ alımına, diyabet ve obezite tehlikesinin çoğalmasına neden olabilir. Yeniden aynı çalışma günde yalnızca 1 kadeh az yağlı sütü bir kadeh bütün yağlı süt, yoğurt veya bir top dondurma ile değiştirmenin de hamile kalma bahtını artırdığını ortaya koymaktadır.

Nitelikli protein alın

Et, tavuk, balık gibi gıdaların da bu yarıyıl içerisinde belli miktarlarda harcanması nitelikli protein alınmasını sağlamaktadır. Günde 1 porsiyon et ve tavuk gibi hayvansal protein açısından zengin gıdaların, kurubaklagil ve yağlı tohumlar gibi nebatsal proteinden zengin yiyeceklerle değiştirilmesi hamile kalma bahtını çoğaldırmaktadır. Bu yarıyılda balık harcarken dikkatli olunmalıdır. Uskumru, ton balığı, kılıçbalığı gibi yüksek ölçüde civa kapsayan balıklar hamile kalma bahtını ve bebeğin gelişimini tehlikeye sokabilir. Bunlar yerine somon, karides, tatlı su çipurası, light ton balığı ve mezgit harcanabilir.

Çinkodan zengin yiyecekler harcayın

Yeterli seviyede demir, folik asit, çinko ve magnezyum kapsayan multi-vitamin alımı çocuk tasarılarken çok ehemmiyetlidir. Çinko, hamile kalma bahtı için lüzumlu yumurta ve sperm yapımı, östrojen-progesteron hormonları ve akışkan balansının sağlanmasında misyon almaktadır. Aynı zamanda rahimdeki fibroidlerin eksilmesini sağlayarak kısırlığı yasaklayabilir. Çinko lüzumu; yumurta, yağsız et, tavuk, kurubaklagiller, yağlı tohumlar; istiridye, yengeç ve ıstakoz gibi bazı kabuklu deniz mahsulleri, bütün hububatlılar ve çinkoyla zenginleştirilmiş süt mahsullerinden karşılanabilir.

Meyan kökü ve ginseng harcamayın

Gün içinde yeterli su tüketimi de en ehemmiyetli noktalardan biridir. Yeterli ölçüde su harcanmazsa rahim ağzı akışkanı eksilebilir. Servikal akışkan spermlerin rahatlıkla yumurtayı bulup döllemesini sağlamaktadır. Bu yarıyılda kafein tüketimi hudutlandırılmalıdır. Günde 2.5 fincandan fazla kahve harcanmamalıdır. Yüksek dozda kafein tüketimi hamile kalmayı yasaklayabilir. Hamile kalma bahtını çoğaldırmak için meyan kökü, ginseng gibi nebat çaylarından da uzak durulmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ