Düğün stresiyle nasıl savaşmalı?

30.05.2021
18
Düğün stresiyle nasıl savaşmalı?
.

.jpg

Yaşamınızın en büyük günlerinden bkocaman için özel bir özen göstermeniz gerekiyor. Stres ve gerilim tüm gününüzün büyüsünü bozmasın! Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Nihal Tunçer, yanılgısız bir düğün günü için bunları öneriyor.

27373.jpg

Renkli besinler

Gökkuşağı gibi renkli besinler seçin. Giysi mevzusunda bile giydiğimiz renk psikolojimizi etkilerlerken, besinlerin renklerinde saklı olan fitokimyasallar psikolojiniz üzerinde dolaysız tesir yaratır. Günlük beslenmenizde rengarenk sebze ve meyve tercihleri yapın.

13241.jpg

Mutluluk hormonu

Folik asit seviyeyi seratonin salgısı için ehemmiyetlidir. Folik asit seviyesinin eksilmesi seratonin salgısını eksiltir. Folik asitten zengin koyu yeşil yapraklı sebzelere günlük beslenmenizde yer verin.

13242.jpg

Kompleks karbonhidratlar

Stresle başa çıkabilmek için tatlı yeme meyli yaygın bir tutumdur. Ancak tatlı içinde basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız şeker kapsayan tatlılar yedikten sonra kısa zaman içinde kan şekerinde ani bir yükselişe ve arttan süratle bir düşüşe neden olur. Kendinizi daha depresif ve uykulu sezmenize neden olur. Tatlı gibi basit karbonhidratlar yerine kan şekeri seviyesini daha yavaş yükselten aynı zamanda sindirim sırasında seratonin salgısını artıran kompleks karbonhidratları seçim etkeniz daha mutlu sezmenizi sağlayacaktır. Kompleks karbonhidratlar; meyveler, sebzeler, kurubaklagiller, bütün hububatlı ekmekler ve bütün hububat unundan yapılmış besinlerdir.

13249.jpg

Kafein yasak!

Yoğun kafein alımı stres seviyenizi artırır. Bunun yerine uyumadan evvel meşrubatınız papatya veya melisa çayı sindiriminize dayanakçı olarak, uykuya geçinizi basitleştirir ve size gevşetir.

9219.jpg

Badem ve ceviz

Ara öğünde gıdanız 2 ceviz veya 7-8 bademin içindeki E ve B vitaminleri hem bağışıklık siteminizi, hem cildinizi, hem de mutluluğunuzu artıracaktır.

8304.jpg

Kahvaltı

Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan bedenin, kumpaslı çalışmasını devam ettirebilmesi için sabah kahvaltısının ehemmiyeti büyüktür. Beynin maksimum performansı için en ehemmiyetli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı etmek gün içinde kan şekeri kumpasınızı pozitif güzergahta tesirler. Kan şekerinde ani iniş ve çıkışlar yaşamazsanız kendinizi daha devingen sezersiniz.

13248.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.