Her hastalık için bir egzersiz var

23.07.2021
119
Her hastalık için bir egzersiz var
….

.jpg

Kronik hastalıkların rehabilitasyonunda kumpaslı ve şahsa uygun egzersizlerin de büyük rol oynadığını belirten Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Sporcu Sıhhati Merkezi’nden Fizik Rehabilitasyon Uzmanı ve Spor Doktoru Doç. Dr. Tolga Aydoğ, hangi hastalığa hangi egzersizin iyi geldiğini anlatıyor.

20719.jpg

Şeker hastaları

Yeni tanı konmuş hastalarda dahi periferik damar hastalığı, koroner atardamar rahatsızlığı, inme, şekere bağlı göz art meseleleri ve idrarda az ölçüde protein firariyi olur. Yapılan araştırmalar neticesinde, insülin mukavemetinde olduğu gibi şeker hastalarında da düzgün tasarlanmış egzersizin adalenin insüline duyarlılığını ve insülinden bağımsız olarak hücreye glikoz alımını artırdığı ortaya kondu.

14823.jpg

Şeker hastaları nasıl egzersiz yapmalı?

Hastalar her gün 30 dakika, orta seviyede, aerobik egzersiz yapmalı. Adale kitlelerini artırmak için de efor egzersizi uygulamalı.

22173.jpg

Yüksek tansiyon hastaları

İnme, kalp krizi, ani vefat ve kalp yetmezliğine yol açabiliyor. Egzersiz, kan tazyikini düşürmesinin yanı gizeme yüksek tansiyonun eşlik edebildiği kilo ve diyabet gibi meseleleri de hakimiyet altına alabiliyor.

16219.jpg

Yüksek tansiyon hastaları nasıl egzersiz yapmalı?

Orta seviyedeki aerobik egzersiz burada önerilen temel tipi oluşturuyor. Hastaların günlük 30 dakika orta tempoda egzersiz yapmaları gerekiyor. Ayrıca haftada iki gün düşük yüklenmeli ağırlık egzersizi yapmalarında da fayda var.

22059.jpg

Koah hastaları

Akciğerdeki geri dönüşümsüz işlev kaybını ifade eden bu hastalığın rehabilitasyonunda ilaçlar kadar egzersiz de ehemmiyetli rol oynuyor. Egzersiz, adalelerin ve kalbin işlevini geliştirerek kalple akciğer işlevini daha üst seviyelere sürüklüyor. Akciğerin kapasitesinin daha aktif kullanılmasını sağlıyor.

17217.jpg

Koah hastaları nasıl egzersiz yapmalı?

Hastaların egzersiz yaparken solunum seviyelerinin izlenmesi veya evvelden saptanmış belli seviyelerde hareket etmeleri gerekiyor. Haftada iki günle başlanan ve egzersiz vaktinin uzatıldığı aerobik hareketlerin büyük katkısı var. Hastanın egzersize verdiği cevap test de edilmeli.

21895.jpg

Koroner atardamar hastalığı

En büyük sebebi koroner atardamarlardaki damar sertliği. Kalp adalesinin beslenmesindeki bir mesele, adale hücrelerinin vefatına neden oluyor. Egzersiz, trombosit kümeleşmesini önlüyor, kan tazyikini ve kan yağlarına tertip ediyor, koroner atardamarları genişletiyor, psiko-sosyal katkılar sağlıyor.

12217.jpg

Koroner atardamar hastaları nasıl egzersiz yapmalı?

Düşük tehlikeli orta yaşlı hastalar günde 30 dakika ve toplamda haftada 1000 kalori tüketecek bir programa katılmalı. İlerleyen yarıyılda idman süresi ve şiddetini artırmalı.

20793.jpg
YAZAR BİLGİSİ