Klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sıhhati nasıl tesirler?

25.04.2021
152
Klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sıhhati nasıl tesirler?

Klima kullanımı nasıl olmalıdır? Klima pakliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yanlış klima kullanımı nelere neden olur? Klima kullanımlarında bunlara dikkat! Sıcak havaların bastırmasıyla birlikte sarıldığımız klimalar dikkatli kullanılmadığında başımıza tasa olabiliyor. Özellikle dikkat edilmediğinde lekeli klimaların oluşturduğu bakteriler kemoterapi rehabilitasyonu görenler, kronik böbrek ve akciğer rahatsızlığı olan bireyler için tehlike oluşturuyor! Bahçeşehir Üniversitesi BAU Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Hülya Bayiz mevzu hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

yanlış klima kullanımı

Yaz aylarında çoğalan klima kullanımı hastalıkları da birliktesi getiriyor. İklim farklılığının tesiriyle giderek yükselen sıcaklıklar konutlarda ve iş yerlerinde klima kullanımının çoğalmasına neden olurken, klimanın sıhhate tesiri ve doğru kullanımı hakkında uzmanlar ihtarda bulundu. Arınılmayan klimanın ürettiği bakteri ve küf mantarlarının solunum yoluyla insan bedeninde ciddi hastalıklara neden olabileceğine dikkat çekti. Bazı bakterilerin vefata dahi neden olabileceğini işaret eden Bayiz, şeker ve kemoterapi rehabilitasyonu gören hastaların dikkat etmesi gerektiğini, sağlık kurumu ve otel çalışanlarının ise tehlike grubundadır.

KLİMA ORTAMINDA ÇALIŞANLAR TEHLİKE ALTINDA ÖZELLİKLE DE…

Klimanın ürettiği bakterilerin solunmasının hafif soğuk algınlığı ateş, halsizlik, baş sızısı, grip gibi hastalıklardan ciddi solunumsal enfeksiyonlara kadar uzanan yelpazede hastalıklara neden olabilir. Bunların en ciddisi ve ender görülen ancak öldürme potansiyeli olan lejyoner hastalığıdır. Lejyonella bakterisi enfeksiyondan mesuldür. Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda artıp buralardan civar havasına ufalamaktadır. Salgınlar, sıklıkla otel ve sağlık kurumularda olmakla beraber, tek tek olaylar da bildirilmiştir. Büyük otel ile iş yerlerinde, havalandırma emekçileri ve sıhhat personeli tehlikeli gruplar arasında. Bakteri alan mukavemeti de hastalığın oluşmasında ehemmiyet taşır. Şeker, kemoterapi, kronik böbrek ve akciğer hastalarında bu yaradılış daha yüksek oranlardadır.

yanlış klima kullanımı sağlığı tehdit ediyor

KOMAYA NEDEN OLABİLİR!

Hastalığın komaya ve vefata neden olabilir! Özellikle; akciğere ait şikayetler ön tasarıda değildir. Yaygın adale ve eklem sızıları, baş sızısı, tedirginlik ve ateş ön tasarıdadır. Bunun yanı gizeme, başlangıçta kuru öksürük, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtileri de yaygındır. Buna ek olarak konsantrasyon bozukluğu hatta koma dahi olabilir.

KONUT EKONOMİSİNDE DE FARKLILIĞA NEDEN OLUYOR!

Klimanın çalışma sıklığına bağlı olarak yılda en az 1 defa filtresinin değiştirilmesi gerekiyor. Klimaların filtre metamorfozunun sene içerisinde kesinlikle yapılması gerektiğini aktardı. Başkalaşımın umursamama edilmesi gidişatında kirlenen filtrenin klimada hava akışının eksilmesine veya birimde donma meselelerine neden olabileceğini dile getiren Acar, leke filtreli bir klimanın ise faturada yüzde 5 ile 15 arasında bir çoğalışa neden olabilir.

KİMYEVİ MAHSUL ARINICILARINA DİKKAT!

Filtre değiştirmemek klimanın ömrünü kısaltır. Klima kapağını açtıktan sonra filtreleri görebilirsiniz. Lekeyi ve tozu yakalayan bu filtrelerdir. Filtreleri çıkardıktan sonra tozunu soğuk suyun altında akıtabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, filtre pakliğinde rastgele bir sabun ya da deterjan gibi kimyevi paklik mahsulleri kullanılmaması gerektiğidir. Bunun sebebi, deterjan veya sabun gibi mahsuller filtre yüzeyine hasar verebilir ve klimanın üflediği hava aracılığıyla solunum yollarınıza karışabilir, sıhhat açısından istenmeyen vaziyetlere yol açabilir.

YAZAR BİLGİSİ