Sosyal etraf ilişkileri nasıl etkiliyor

22.11.2021
17
Sosyal etraf ilişkileri nasıl etkiliyor

Karşı tür ilişkilerinde en çok yaşanan meselelerden birisi de eşlerin dostları ve sosyal etrafları ile alakalıdır. Uzman Psikolog Hatice Ersoy, dost ve eş arasındaki balansı nasıl kurmanız gerektiğini anlattı.

Eşler dostlarına ayırdıkları zaman, dostlarıyla görüşme sıklığı ve hangi dostlarla birlikte oldukları mevzusunda zaman zaman meseleler yaşıyorlar. Özellikle bayanlar eşlerinin bekar erkek dostlarıyla zaman geçirmelerini beğenmiyor. Bazen de dostlara dağılan zaman, şahsın eşinin çekememesine yol açıyor.

Günümüzde konutluluklarda ve flört ilişkilerinde eşler tüm zamanlarını birlikte geçirmeleri gerektiği kusuruna düşebiliyorlar. Bu sebeple dost etraflarının da ortak olması gerektiğini düşünebiliyorlar. Oysa konutluluklarda ve yakın ilişkilerde fertselliğin korunması çok ehemmiyetlidir. Eşlerin ortak bir etrafları olabileceği gibi kendilerine ait değişik dost etrafına sahip olmaları da gereklidir.

Hoşlanmak zorunda değilsiniz ama saygı duyun

Erkeklerin de bayanların da hemcinsleriyle zaman geçirmeye gereksinimleri vardır. Eşlerin birbirlerine bu mevzuda kavrayış göstermeleri çok ehemmiyetlidir. Bazen de şahıs, eşinin bir iş dostundan sevmediği için o dostuyla görüşmesini yasaklamaya çalışıyor ve bu vaziyet eşler arasında problemlere yol açıyor. Bazı fertler, eşinin dostlarına karşı çok kavrayışlı ve müsamahalı olduğunu ancak konutta aynı hoşgörüyü göstermediğini düşündükleri için ilişkilerinde mesele yaşayabiliyorlar. Hiç kimse eşinin dostlarını hoşlanmak zorunda değil elbette ancak herkes eşinin seçimlerine ve isteklerine saygı dinlemek durumunda.

Birçok şahıs iyi bir karşı tür ilişkisinde tüm zamanın birlikte geçirilmesi gerektiğini, her şeyin beraber yapılması gerektiğini, eşlerin devamlı beraber olmak istemeleri gerektiğini düşünse de doğru olan bu değildir. Eşler ayrı ayrı da zaman geçirebilmeli, kendilerine ve dost etraflarına da zaman ayırabilmeli, kendilerine ait hobileri ve sosyal etrafları da olmalıdır. Ancak bireylerin kendilerine ait sosyal etrafları ve dost grupları konutluluk ilişkilerini veya flört ilişkilerini negatif etkilemeyecek biçimde dengelenmelidir. Bu sebeple bireyler zamanlarını balanslı bir şekilde tasarlamalıdırlar. Dostları ile görüşme vakitleri ve sıklığı mevzusunda eşleri ile beraber tasarı yapmalıdırlar.

YAZAR BİLGİSİ