Televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki tesirleri

14.11.2021
21
Televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki tesirleri

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun, “Televizyon izlerken muhtemel olduğunca büyüklerden birisinin çocuğa refakat etmesi, onun yaşına uygun yorumlar yapması, hem çocuğun bilgisini artırır hem de anlam veremediği vakaları yanlış idrak etmesini maniler” dedi.

Çocukların televizyonda yaşlarına uygun programları, uygun vakitlerle izlediklerinde zekasal ve ruhsal gelişimlerinin pozitif etkileneceğini söyledi.

Uygun olmayan programların ise çocuklar üzerinde negatif hatta travmatik tesirler yaratabildiğini anlatan Dr. Berksun “Kendini belirlemede eforluk, aile içi bağların rahatlaması, hayalle aslın ayırt edilememesi, anlık gerginlik, fobi ve daha sık şiddete müracaat etme meyilleri görülmektedir. Bir anne baba çocuklarına kimseyi incitmemeyi öğretir, bu mevzuda ona misal olurlarken televizyon karşısında çocuğun maruz kaldığı görüntüler onun zekasında şiddeti yasal kılmaktadır” diye konuşmasına ilave etti.

Prof. Dr. Berksun, ebeveynlerin zaman zaman televizyonla alakalı olarak çocuğuna hudut koymakta eforluk yaşayabildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

Bir insan yaşamı süresince yalnızca birkaç şiddet ve vefat vakasına şahit olabilecekken, televizyon karşısındaki bir çocuğun her gün birkaç vefata ve onlarca şiddet vakasına tanık olması sık görülen bir vaziyettir. Tekerrür tekerrür verilen travmatik görüntüler çocuğu şiddete karşı duyarsız hale getirebilir. Televizyon karşısında çocuğu yalnız vazgeçilmemeli. Televizyon izlerken muhtemel olduğunca büyüklerden birisinin çocuğa refakat etmesi, onun yaşına uygun yorumlar yapması, hem çocuğun bilgisini artırır, hem de anlam veremediği vakaları yanlış idrak etmesini maniler.”

Mektep zaferini de negatif etkiliyor

Özellikle 7 yaşın altındakilerin medyadan iletilen iletilerin içerikleriyle alakalı iyi-makûs ayrımı yapabilecek olgunlukta olmadığını vurgulayan Dr. Berksun, “Bu nedenle, ebeveynin zorunlu hududu koyması, şiddet ya da cinsel içerikli travmatik sayılabilecek görüntülerle karşılaşan çocuğuna, bunun makûs ve yanlış olduğunu kesinlikle vurgulaması gerekir. Ancak dozu iyi ayarlanmadığı takdirde, uzaklaştırmak istediğimiz mevzuyu çocuk için daha çekici hale getirebiliriz. Bu noktada yapılması gereken, çocuğun suallerine kısa fakat tatmin edici yanıtlar verdikten sonra, konuyu uzatmaktan sakınmaktır” ifadesini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ