Vejetaryen beslenme nedir et mahsulleri harcanmıyor!

05.05.2021
21
Vejetaryen beslenme nedir et mahsulleri harcanmıyor!

Günümüzde rakamları giderek artan vegan ya da vejetaryen beslenme uygulayan insanları, bu yeme biçiminin getirdiği faydaların yanında hasarlar da bekliyor. Nebatsal mahsulleri harcayan, hayvansal mahsulleri kırmızı et, tavuk, balık, süt ve sütten yapılan mahsuller gibi mahsulleri harcamayan vejetaryenler vitamin yetersizliği, dolaşım problemleri ve kansızlık gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilir. İşte vejetaryen beslenme hakkında tüm merak edilenler!

Vejetaryen beslenme

Bu beslenme biçiminde tavuk, balık et gibi hayvansal besinleri harcamadan beslenilir. Vejetaryen beslenenler kendi yeme stillerine göre gruplara bölüyorlar.

Veganlar

En zorlayıcı beslenme cinsidir. Tavuk, et ve balık gibi yiyeceklerin yanında süt ve süt mahsulleri, yumurta gibi besinleri de harcamazlar. Hatta annesi ile gözü olan hiç bir canlı ile beslenmezler.

Lakto-ovo vejetaryenler

Bu vejetaryenler ise et harcamayı seçim etmezler fakat süt mahsulleri ve yumurta yerler.

Lakto vejetaryenler

Bu cins vejetaryenler veganlar ile lakto-ovo arasında kalırlar ve lakto-ovo vejetaryenlere göre daha katı bir grupturlar. Et, balık ve yumurta yemezler fakat süt ürünlerini harcarlar.

Ovo vejetaryenler

Bu grup ise et, balık ve süt mahsulleri yemezler; yumurta tüketirler.

Pesko vejetaryenler

Bu vejetaryen grubu gıdalara daha ılımlı yanaşan ve kaideleri azıcık daha hafifleten insanlardan oluşur. Bu cins vejetaryenler et ve tavuk yemezler fakat balık, yumurta, süt ve süt ürünlerini harcarlar.

Yarı vejetaryenler

Bu gruptaki vejetaryenler yalnızca kırmızı et harcamazlar. Onun haricinde her şeyi yerler.

Fruiyarianlar

Bu grup vejetaryenler yalnızca meyve ile beslenirler.

Vejetaryen beslenme sıhhatli mi?

Vejetaryenliğin sıhhatli olduğuyla alakalı bir hayli araştırma yapılmış fakat bütün olarak ispatlanamamıştır. Ama kesin olarak söylenebilir ki bu beslenme şeklinin bedene hem verimleri hem de hasarları vardır.

Vejetaryenler kolesterol ve kalp hastalıklarından korunuyor 

Verimleri sayılırsa vejetaryenler et yemiyorlar; bu surattan da hayvansal yiyeceklerden gelen doymuş yağı harcamamış oluyorlar. Bu biçimde kolesterol ve kalp-damar rahatsızlıklarından korunmuş oluyorlar.

Vitamin yetersizliği ve kansızlığa neden oluyor

Vegan beslenmenin hasarları ise hayvansal hiçbir besini harcamadıkları için demir ve B12 vitaminin beceriksizliğine bağlı olarak kansızlık ve dolaşım problemi gibi muhtelif rahatsızlıkların oluşabilmesidir. Bu surattan vejetaryenlerin çok sıkı bir beslenme programıyla beslenmesi ve bedenin gereksinimi olan ve hayvansal yiyeceklerden alamadıkları yiyecek bedellerini sebze ve meyvelerden karşılamaları gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.