5 duyu uzvumuz ve Aşk

15.10.2021
25
5 duyu uzvumuz ve Aşk

“Aşk başa gelince us tatile çıkar” denir ya, aşk filhakika evvel başa geliyor. Başka Bir Deyişle kalpten değil, baştan ve beyinden başlıyor. Kalbe çılgın gibi atmasını beyin söylüyor. Tansiyonumuz çoğalıyor, avuçlarımız terliyor…. Peki ama neden o? Neden bir başkasına değil de ona aşık oluyoruz?

5 duyu uzvu ve Aşk

Görmek

Gözümüzün onaylaması gerek evvel. Yakışıklı ya da hoş bulmasak da olur. Ama gözümüze çirkin gelmemeli. Çirkin bulduğumuza aşık olamıyoruz.

Koklamak

Kokusunun bizi sürüklemesi gerek. Deri kokusu insanların birbirleri ile kuracakları bağı dolaysız etkileyen bir etken. Ne demişler ? “Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa uyuşur”. Ancak konuşmak ve hatta öpüşmek, koklaşmanın evrimleşmiş biçimidir. Karşımızdaki yabancıyla uyuşup uyuşamayacağımızı kavramak için evvel koklaşmamız ve kokusunu beğenmemiz gerek.

Dinlemek

Ses müsabakası yapmıyoruz ama ses tonunu itici bulduğumuz birine aşık olamıyoruz. Düşünsenize, sesine tahammül edemediğiniz birinden dinleyeceğiniz aşk kelimeleri sizi ne kadar duygulandırabilir?

Tadmak

Öpüşmek, koklaşmanın evrimleşmiş halidir demiştik. Gördük, duyduk, kokladık, tamam. Tadını itici mi bulduk, ıh ıh! Olmadı.

Değmek

Ve son olarak da değmek. Aşk, hormonları neşelendiren bir duygu. Araştırmalara göre aşık olan bireyin kanında mutluluk hormonu, cinsel istek hormonu vs. çoğalıyor. Hormonlar sevinince de, aşık olduğunuz şahsa değmek, değilmek istiyorsunuz.

Anlam

Ve bu beş duyunun en azından çoğunun onayladığı şahsa aşık olmamız daha kolay. Elbette aşık olmak için beş duyunun onaylaması yeterli değil. Sonrasında devreye anlam giriyor. Yaşamlarımız paralel mi, huyu mizacıma, suyu suyuma denk mi bakıyoruz. Ama, beş duyumuzun onaylamadığı biriyle her şey denk de olsa, mizaçlarımız da yakalasa, hatta annesi dahi bize bayılsa da, yok olmuyor, olmuyor. En fazla sevgi oluyor, anlam konutluluğu oluyor. Ama aşk olmuyor işte. Aşk, yaşamda en çok tartışılan duygu. Bazen manayı yok, nedeni yok, hatta gereği yok ama yeniden de aşık olabiliyoruz ya. Beş duyumuzu cezbeden şahıs karşımıza çıktığında, us baştan gidebiliyor. Aşk dünyanın en hoş duygusu. Ama yeniden de aman siz siz olun. Aşık olunca usu tatile göndermeyin.

Tavır Bilimleri Uzmanı

Yeşim Varol

YAZAR BİLGİSİ