Aronya nedir bereketleri nelerdir mor meyveler ve bereketleri

05.05.2021
23
Aronya nedir bereketleri nelerdir mor meyveler ve bereketleri

Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç, mor meyvelerin oldukça yüksek antioksidan kapasiteleriyle sağlık saçtıklarını belirterek, “Vitaronia meyve suyunun elde edildiği yeni nesil yaşam meyvesi Aronya’nın da yüksek oranda antioksidan kapsayan bir meyve olduğunu vurguladı. Karadut, frambuaz,yabanmersini, kızılcık gibi mor ve kırmızı renkli meyveler ufak ebatlarına rağmen oldukça yüksek antioksidan kapasiteleriyle sanki sağlık saçıyor. İçeriğindeki C vitamini sayesinde cildi ve saçları hoşlaştıran, gözleri kuvvetlendiren bu meyveler, ayrıca kanserden kalp hastalıklarına kadar bir hayli hastalığa karşı da bedeni bir kalkan gibi gözetiyor.

Mucizevî kırmızı ve mor meyvelerin içinde bulunan antosiyanin, bedende inflamasyonu eksilterek bağışıklığı kuvvetlendiriyor. Quercetin adlı antioksidan bileşen ise iltihaplanmayı önleyici tesiri sayesinde, eklemlerdeki akışkanın iltihaplanmasına neden olan romatoid artriti eksiltmeye dayanakçı oluyor. Bu meyvelerin gücüyle ihtiyarlamaya karşı dur diyebilmek de muhtemel! Araştırmalar, mor renkli meyveleri bol ölçüde ve kumpaslı olarak harcamanın, yaşa bağlı hastalıkları yasaklamakta çok tesirli olduğunu ortaya koyuyor.

2000 senesinde ülkemize yeni mahsuller ve teknolojiler sunmak üzere kurulan Nanotech Grup, bu mor meyvelerin arasında sağlık dolu özellikleri ile öne çıkan Aronya’yı Türkiye’yle tanıştırdı.Dünya çapında zorlu araştırmalar ve titiz çalışmalar neticesinde Vitaronia Meyve Suyu’yla pazara sundu. Vitaronia Meyve Suyu, tabiatın mucize meyvesi Aronya’dan hiçbir kimyevi operasyona maruz vazgeçilmeden soğuk sıkım tekniğiyle elde edilip şişeleniyor ve sofralara eriştiriliyor.

Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç’ın Vitaronia’nın elde edildiği yeni nesil yaşam meyvesi Aronya’nın gizemlerini şöyle anlatıyor: “Aronya, çalı eşi, 3-4 metre kadar gelişen, mor üzümsü meyveleri olan ve yüksek oranda antioksidan kapsayan bir meyve. Amerika Kızılderilileri tarafından suratlarca sene öğünlerinde, çetin kış koşullarında hastalıklara karşı mukavemetli olmak ve sağlıklı yaşamak emeliyle kullanılmıştır. Zamanla dünyaya dağılmış olan Aronya, yiyecek içeriği ve bereketleri sebebiyle sağlıklı yaşam ve lezzet mevzularına özel umursayan Avrupa’da popüler hale gelmiştir. Aronya, natürel bir meyvedir. Stres, etraf lekeliliği ve günlük yaşam etkinliklerinin bedenimizde ürettiği hücrelere hasar veren hür radikaller ile çaba eden antioksidan polifenolik natürel karışımını kapsar. Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan çalışmaya göre bu antioksidanlar arasında yer alan antosiyaninlerin bazı kanser cinsleri, kalp-damar hastalıkları, kronik inflamasyon ve karaciğer işlev gibi oksidatif strese bağlı hastalıklarla gayrete dayanakçı olduğunu göstermiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.