Asap sıkışması neden olur bulguları nelerdir his kaybı varsa dikkat!

05.05.2021
28
Asap sıkışması neden olur bulguları nelerdir his kaybı varsa dikkat!

Genellikle kollarda ve ellerde ortaya çıkan asap sıkışması, rehabilitasyon edilmezse ciddi sağlık meselelerine yol açabilir. Asap sıkışması neden olur? Bulguları nelerdir? Nasıl rehabilitasyon edilir? Bu gibi suallerin cevaplarını sizler için hazırladık! İşte asap sıkışmasıyla alakalı tüm merak edilenler! 

ŞİDDETLİ AĞRILARA NEDEN OLMAKTADIR 

Asap sıkışması adale ve kemik tentonlarının zarara uğraması neticesinde alana gelmektedir. Zamanında rehabilitasyon edilmezse ciddi sağlık meselelerine yol açan bu rahatsızlık, şiddetli ağrılara da neden olmaktadır. 

ASAP SİNYALLERİ HASASLAŞABİLİYOR 

Asap sistemimiz tüm bedene dağılmaktadır. Asaplar beyne bedenin misyonlarını taşımaktadır. Bu sayede beden ve beyin kordineli olarak çalışmakta ve duygu, likeni ve harketlerimize doğrultu vermektedir. Bunların meselesiz olarak çalışması gidişatında beden günlük hareketlerini meselesiz bir biçimde yerine getirmektedir. Fakat bazen de asap sinyalleri fazla derece duyarlı olmaktadır. Bu gibi gidişatlarda asap sıkışması yaşanmaktadır.

ASAP SIKIŞMASININ PEK ÇOK SEBEBİ BULUNMAKTADIR 

 Asap sıkışmasının pekçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan kimileri;  kaza neticeyi darbeye maruz kalma, oturma, hareket ve uyuma pozisyonlarındaki ani hareketler ya da bozukluklar neticeyi, fıtık gibi hastalıkla birlikte ortaya çıkabilir, fazla kiloluluk ya da şiddetli eklem ağrılarına neden olan romatizma esnasında, omuriliğin zarara uğraması, ruh hastalıklarının çoğalması bazı şahıslarda genetik yatkınlıktan dolayı asap sıkışması yaşanır.

 BÖLGEDE ANLAŞMA VE HİS KAYBI VARSA…

Asap sıkışmasının bulguları ise; bedenin rastgele bir bölgesinde yaşanabildiğinden olduğu bölgede anlaşma ve his kaybının yaşanması ayrıca o bölgede ağır ve yanmanın yaygınlaşması, adale eforsuzluğuna bağlı hareket noksanlığı, sıkışmanın can verdiği bölgedeki tenin ve kemiği yumuşaması , beden ısısının süratle yükselip ve eksilmesi, hava metamorfozundan acele etkilen memerdiven çıkarken ya da ağır yük esnasında acele yorulma ve bedenin her yerinde şiddetli ağrılar yaşanması asap sıkışması bulguları arasındadır.

KESİNLİKLE BİR UZMANA GÖRÜNMELİSİNİZ 

Asap sıkışması problemi yaşıyorsaniz hemen bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Bu hastalığın rehabilitasyonunda genel olarak ilaç ve ortopedik destek sağlanıyor. Yeniden bir başka yöntem ise fizik rehabilitasyon uygulamasıdır. yrıca doğru duruş, bol bol dinlenme, sıcak havlu ya da sıcak su uygulaması ile birlikte masaj gibi uygulamalarla ağrı ve şiddeti eksiltebilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.