Aspirin kansere iyi gelebilir

17.04.2022
33
Aspirin kansere iyi gelebilir

Norveç’te yapılan araştırmaya göre; aspirin kanser hastalarının vefat oranını yüzde 15-25 oranında eksiltiyor. Aspirin senelerdir baş sızısına ve kalp krizine iyi gelen fantastik bir ilaç olarak kullanılmakta. Genellikle kalp krizi ve kalp hastalıkları tehlikesini eksiltmesi için hastalara verilen aspirini hekimler artık prostat ve sütun kanseri rehabilitasyonunda da iyileştirici olarak kullanılabileceğini belirtti.

Kanser hastalarına bereket sağlayabilir

Araştırmada yer alan hekimlerden Kjetil Taskén, senede binlerce hastaya destekçi olunabileceğini söyleyerek, aspirinin ucuz ve yan tesiri az olan bir ilaç olduğu için tuhaf olduğunu, bu surattan da senede takribî 4 bin sütun kanseri hastası için faydalı olabileceğine ilave ediyor. Ayrıca hekimler sütun kanserinden kurtulan hastalarda kanserin nüksetme tehlikesini önlemek için de kullanılabileceğini öne sürüyor.

Hekime danışmadan asla kullanılmamalı

Buna karşın aspirinin kanser hastalarında kullanılıp kullanılmaması gerektiği müzakereli bir mevzu zira beyin ve midede kanamalara neden olabiliyor. Bu surattan kanserli hastaların rastgele bir ilaç kullanmadan kesinlikle hekimlerine danışmaları gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ