Astıma natürel ilaç elma suyu

08.04.2022
26
Astıma natürel ilaç elma suyu

Dünyada en sık tesadüfülen kronik hastalıklardan birinin astım olduğunu vurgulayan uzmanlar, gıdalar ve beslenme alışkanlıklarının astımın kronikleşmesinde ehemmiyetli bir rol oynadığını söylüyor. Uzmanlar hastalığın yaşam niteliğini negatif etkilediğini belirtirken, antioksidan içeriği yüksek elma suyunun astım bulgularını eksilttiğini vurguluyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, astımın solunum yollarının süregelen bir irin neticeyi fazla derecede duyarlı olmasına ve bazı etmenlerle zaman zaman daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır dedi. İnanç astımda beslenmenin en ehemmiyetli rollerinden birinin antioksidan vitamin alımı olduğunu söylerken, antioksidan vitamin ve minerallerin astım sıklığını eksilttiğini vurguladı.

İnanç: “Elma suyunun soluk darlığı ve astım semptomları üzerine tüm bu pozitif tesirlerinden dolayı elma suyunun astımlı fertlerde yeterli ve balanslı bir beslenme tablosu içerisinde her gün bir kadeh harcanmalı” dedi. Meyve suyunun içeriğindeki vitamin, mineraller ve flavanoidlerle bağışıklık sistemini gözetici özelik gösterdiğine dikkat toplayan İnanç, bedenin su balansını gözeten, C vitamini, karotenoid ve fenolik bileşik içerikleri ile astım dışında bazı kanser cinsleri ile kalp hastalıklarına karşı gözetici tesiri olduğunu da vurguladı.

YAZAR BİLGİSİ