B12 vitamini beceriksizliği neden olur diş eti kanaması en ehemmiyetli bulgusu!

05.05.2021
18
B12 vitamini beceriksizliği neden olur diş eti kanaması en ehemmiyetli bulgusu!

 Bedende bulunması gereken en ehemmiyetli vitaminlerden olan B12 vitamini beceriksizliği gidişatında ve rehabilitasyon edilmediği takdirde bedende ciddi sağlık meseleleri alana getirebilir. Kolay bir diş eti kanaması olarak görüp geçiştirdiğimiz mesele ise B12 noksanlığının en ehemmiyetli bulgularından biri. B12 noksanlığının bulgularını öğrenmek hastalığın teşhisi ve rehabilitasyonu için ehemmiyetli fayda sağlıyor. B12 vitamininin sebepleri ve bulgularını içeriğimizde yarıyıllarda.

B12 VİTAMİNİ NOKSANLIĞININ SEBEBİ

B12 vitamini noksanlığının en ehemmiyetli nedeninlerinden biri beslenme meseleyidir. Gıdalardan yeteri kadar B12 vitamini alınmadığında beceriksizlik yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple B12 içerden besinlerden bolca harcamak gerekir.

MİDE HASTALIĞI

Midede alana gelen gastrit cinsi hastalıklar mide zarındaki hücrelerin eksilmesi gidişatıdır. Mide içi hücrelerin eksilmesi gidişatında B12 vitaminin depolanması olası olmamaktadır.

ÇÖLYAK HASTALIĞI

Buğday, arpa, çavdar gibi hububatlarda bulunan gluten isimli maddeye bedenin verdiği anormal cevap neticeyi ortaya çıkan çölyak hastalığı da B12 vitamininin bedendeki noksanlığının sebeplerindendir.

YAŞLILIK

Yaş ilerlemeye başladığında B12 vitamini emilimi eksilmektedir. Bu sebeple orta yaşın azıcık üzerinde olanlar B12 vitamini alımına dikkat etmeliler.

B12 VİTAMİNİ BECERİKSİZLİĞİ BULGULARI

B12 vitamini beceriksizliğinde beden geneline yeterli oksijen taşıyamaz bu sebeple bedende bitkinlik ve halsizlik hissi oluşur. Hafif baş dönmeleri de birliktesi gelen bulgular arasındadır.

DİŞ ETİ KANAMASI

B12 beceriksizliğinde özellikle diş etlerinde kanamalar görülür. Diş etlerinde aralıksız olarak kanama alana gelmesi B12 noksanlığından kaynaklanıyor olabilir.

BAŞ SIZISI

Baş sızısı ve konsantrasyon beceriksizliği B12 noksanlığının bulguları arasındadır.

MORARMA

Kollarda ve bacaklarda alana gelen sebebi meçhul morarmalar B12 yetersizliğine işaret ediyor olabilir.

KABIZLIK

Şiddetli ve aralıksız hale gelen kabızlık B12 noksanlığının en ehemmiyetli bulguları arasında yer alır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.