Baş sızılarınızdan doğru soluk tekniğiyle kurtulun

07.04.2022
32
Baş sızılarınızdan doğru soluk tekniğiyle kurtulun

Baş sızılarının büyük çoğunluğunun farkına varılmamış olsa da susuzluktan kaynaklandığını belirten Dr. Sinan Akkurt, “Doğru soluk alıp verdiğinizde bedende fizyolojik denge sağlanabilir. O zaman da baş sızılarını gevşetme kısmetimiz olur. Bununla beraber hiddet, agresiflik, evham gibi psikolojik sebepli baş sızılarında doğru soluk teknikleri uygulandığında birey soğukkanlılaşır, baş sızısı kesilebilir” diye konuştu.

7-1 soluk tekniğine müracaat etin

Dr. Akkurt, baş sızılarında ilaçtan evvel 7-1 soluk tekniğine müracaat etilmesini önerdi.

Anksiyete, panik saldırı gibi şikayetlerde de yavaş soluk alarak gevşeme, uysallaşma sağlanabileceğini dile getiren Dr. Sinan Akkurt, “Adrenalin, aşinayı gibi evham, fobi gibi vaziyetlerde çoğalır; yavaş soluk alıp verdiğimizde adrenalin salgısı da eksilecektir. Natürel ki tek başına soluk teknikleri ile psikiyatrik rahatsızlıklar rehabilitasyon edilebilir demiyorum, sürece destek olur diyorum. Şu anda başınız ağrıyorsa 7-1 soluk tekniğini uygulayabilirsiniz” dedi.

Dr. Akkurt, önerdiği 7-1 soluk tekniğinin özelliklerini ve uygulanışını şöyle anlattı: “Özellikle durgunlaşmak emeli ile uygulanır. Baş sızısı, panik saldırı, anksiyete gibi rahatsızlıklarda şikayetlerin eksilmesine katkı sağlayabilir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olur. Kronik bitkinlik sendromunu yasaklayabilir. Soluğu alış ile veriş vaktini eşitlememiz gerekir. 7’ye kadar sayarak soluk alınır, 1 saniye beklenir soluk yakalanır, 7’ye kadar sayarak soluk verilir.”

Günlük yaşamımızda doğru soluk almıyoruz

Doğru soluk alındığında akciğerlerin bütün kapasiteyle çalıştığına dikkat toplayan Dr. Akkurt, “Soluk almayı solunum yapmak; çoğunlukla ağzımızdan hava alıp vermek olarak öğreniyoruz. Oysa doğru solukta, burundan çekilen hava karnı şişirir. Doğru solukta diyafram, karın adaleleri gibi akciğerimizi çevreleyen adalelerin de çalıştırılması sağlanır. Özellikle diyafram adalesiyle derinlemesine solunum yapılmalıdır. Derin bir burun solunumu alınır, karın şişirilir. Karın solunumu, akciğerlerimizin bütün kapasite ile çalışmasını sağlayacak bir usuldür.

Yeni doğan bebekleri gözünüzün önüne getirin; onlar soluk alırken karnı şişer ve burun kanatları hafif oynar. Doğuştan doğru soluk becerisiyle doğuyoruz, ancak sonradan işin basitine kaçıyoruz” biçiminde konuştu.

YAZAR BİLGİSİ