Bebeğinizi tuzlamayın

14.10.2021
6
Bebeğinizi tuzlamayın

Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nejat Narlı özellikle Çukurova Bölgesi’nde yaygın olarak bazı ailelerin yeni doğan bebebekleri doğar doğmaz tuzladığını, bu surattan bir çok bebeğin akışkan kaybından beyin kanaması geçirip can verdiğini söyledi.

Yeni anne adaylarını uyaran Prof. Dr. Nejat Narlı, bebeklerin etraftan dinlenen bilgilerle değil, bir sağlık kuruluşundaki hekim nasihati ile geliştirilmesi gerektiğini aktardı. Yeni doğan bebeklerin genellikle aile büyüklerinin önerisiyle tuzlandığını kaydolan Prof. Dr. Narlı şöyle dedi: “Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytin yağı ile beraber ovulup banyo ettirilerek ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm bedene sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen fazla ölçüde tuz, ciddi ve yaşamı tehdit eden hipernatremi kanda tuz oranının yükselmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple hayatını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi netlikle tuzlamayınız.”

Vefatla sonuçlanabilir

Tuzlamanın genelde Adana ve Hatay etrafında yapıldığını belirten Prof. Dr. Narlı şöyle şöyle konuştu:”Özellikle bölgemizde hekim takviyesini almayan bazı aileler tuzlamayı uyguluyorlar. Bebekleri doğar doğmaz kokmasın diye tuzluyorlar. Yeni doğan korunmasız bebeğin bedenine sürülen tuz, akışkan kaybına neden oluyor. Böyle olunca bebeğini kendince gözetmeye çalışan aile, istemeden onun beyin kanaması geçirip can vermesine neden oluyor. Bazı soğuk bölgelerde de bebek doğar doğmaz bedeni toprak ile sarılıyor. Bu da bebeğin tetanos olmasına neden oluyor. Çoğu zamanda bebeğe doğduktan sonra bir kaç kere ezan okunmadan anne sütü verilmiyor. Bebeğin gözüne iyi göreceği düşünülerek limon damlatılıyor. Yapılan bu harekâtlar hemen ters tesir göstermezse de bir müddet sonra sağlık problemleri olarak kendini gösteriyor.”

YAZAR BİLGİSİ