Bebeğinizin kulakları kepçeyse bandajlayın

09.11.2021
22
Bebeğinizin kulakları kepçeyse bandajlayın

Kepçe kulak, cemiyette takribî yüzde 5 görülme sıklığıyla en sık görülen kulak kepçesinin kafaya olan uzaklığının çoğalmasıyla ortaya çıkan doğumsal kulak biçim bozukluğudur.

Medical Park Fatih Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Altıntaş, “Anne babalar çocuklarının gelecekte ‘kepçe kulak’ olmalarını istemiyorsa, bu meseleyi fark ettiklerinde bebeklerinin doğumundan itibaren ilk 3 ay içinde bir uzmana müracaat etmesi gerekiyor. Kepçe kulak meseleyi cemiyette pek öğrenilmese de, yeni doğan bebeklerde birtakım özel sargı ve sargılama usulüyle operasyona gerek kalmadan düzelebilmektedir” biçiminde konuştu.

İşte çocuklarda kepçe kulak meseleyi hakkında öğrenilmesi gerekenler:

Psikolojiyi negatif istikamette etkiliyor

“Genellikle her iki kulakta görülmekle beraber seyrek tek taraflı olabilmektedir. Sağlık açısından rastgele bir problem yaratmamakla beraber psikolojik problemlere zemin hazırlayabilir. Özellikle mektepte çocukların kendi aralarında mizah mevzusu haline getirebildikleri bir reeldir. Bu gidişat, büyüme çağında olan çocuklarımızın psikolojik gelişimini negatif etkilemektedir. Bu sebeple, kepçe kulak meseleyi yalnızca kolay bir kozmetik problem olarak değerlendirilmemelidir” diyen Uzm. Doç. Dr. Altıntaş, laflarına şu biçimde devam etti:

Kepçe kulak nasıl anlaşılır

“Olağanda, kulak kepçesinin üst kısmının kafaya uzaklığı 2 cm’yi geçmemelidir. Burnun uzun aksı ile kulağın uzun aksı birbirine paralel, kulak kepçesinin üst kenarı ile kaşın yanlarda bitim noktası ayni seviyede, kulak memesinin surata yapışma yeri ile burun kanatlarının surata yapışma yerleri ayni seviyede olmalıdır.

Kepçe kulak meselesinde çoğunlukla, altta uyuyan problem kulak kepçe kıvrımındaki noksanlık ve kulak kıkırdağının fazla gelişmiş olmasıdır. Kendinizde ya da çocuğunuzda bu ya da buna eş bir problem olduğunu düşünüyorsanız, mevzusunda tecrübeli bir kulak burun boğaz uzmanına ya da estetik cerrahına danışmalısınız.”

Sargı ve sargılama usulü

Uzm. Doç. Dr. Altıntaş, “Yeni doğan bir bebekteki kepçe kulak meseleyi, kulak kıkırdağı anneden geçen östrojen hormonu sayesinde fazla yumuşak olmasından dolayı ilk 3 ayda yapılan sargı ve sargılama usulleri ile düzelebilmektedir. O surattan ailenin bu mevzuda şuurlu olması ve erken fark etmesi çok ehemmiyetlidir. “Ne zaman operasyon gerekir?” sualine yanıt ise en erken 5 yaş etrafı olası olmakla beraber her yaşta yapılabileceği doğrultusundadır. Yerel ya da genel anestezi altında yapılabilen bu işlem, vasati 45 dakika süren ve çok ağır olmayan bir cerrahi operasyondur. Yalnızca operasyon ipliği kullanılarak cerrahi kesi uygulanmadan sonuca erişilebilen teknikler de biçim bozukluğunun hafif olduğu hastalar için öteki bir alternatiftir” diyerek şu ifadeleri kullandı:

Rehabilitasyon süreci için tenisçi sargıyı

“Her alternatifinde de; hastalar işlem günü taburcu edilebilmektedir. Bu harekâtlar; geniz eti, bademcik operasyonlarıyla beraber yapılabilir. Operasyon sonrası kulaklar 24-48 saat baskılı sargılarla sarılı olarak yakalanır. Daha sonra ‘tenisçi sargıyı’ dediğimiz hastanın kendisinin kullanabileceği kolaylıkta sargıya geçilir. Tenisçi sargıyı, bir hafta gece gündüz, takip eden 4-6 hafta yalnızca gece takıldıktan sonra vazgeçilir. Seyrek görülse de, operasyon sonrası enfeksiyon, kanama, ödem şişlik, asimetri bu operasyonun karmaşıklıkları arasında yer almaktadır.”

YAZAR BİLGİSİ