Burun tıkanıklığı neden olur geceleri horluyorsanız…

29.04.2021
117
Burun tıkanıklığı neden olur geceleri horluyorsanız…

Soluk almak yaşam demektir. Ancak zaman zaman burnumuz tıkanabilmekte ve bu gidişat bütün bir eziyete dönüşebilmektedir. Mevsimlerin metamorfozu hava sıcaklıklarının düşmesi ile beraber burun tıkanıklığı ve buna eşlik eden şikayetler de ne yazık ki çoğalmaktadır. Burun tıkanıklığı gözardı edilecek bir mevzu değildir. Özellikle de kronik bir burun tıkanıklığınız varsa! Zira kronik burun tıkanıklığı, sıhhat meselelerine yol açmakta ve hayat niteliğini ciddi oranda düşürmektedir. Gün içerisinde baş sızılarına maruz kalıyorsanız ya da yataktan bitkin uyanıyorsanız nedeni bu olabilir.Peki burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığını ne derece umursamalıyız ?Bu sualin cevabını Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Bahadır Baykal’dan bildik. 

HAYAT NİTELİĞİNİ DÜŞÜRÜYOR!

Gün içerisinde 10.00 litre burundan hava geçmektedir. Hemen herkes, çocuk veya yetişkin burun tıkanıklığı meseleyi yaşamaktadır. Burun tıkanıklığı geçici çözümlerle halledilmeye çalışılır ve çoğu zaman pek  önem verilmemektedir. Oysa burun tıkanıklığı gözardı edilecek bir sıhhat problemi değildir. Şayet burun tıkanıklığınız kronikse, bu gidişat uykusuzluk ve bitkinlik gibi hayat niteliğini düşüren meselelere yol açabilmektedir.Uzun vadede burun tıkanıklığı, kalp gelişmesi gibi çok daha fazla ciddi problemlere yol açabilmekteidr. 

EHEMMİYETLİ BULGULARDAN BİRİ HORLAMADIR!

Kronik burun tıkanıklığı olan hastalardaki ehemmiyetli bulgulardan biri horlamadır. Şahsın sabah uyandığında ağzında kuruluk hissi vardır. Burununuzun iç kısmı çarpık ise, başka bir deyişle deviasyon ya da burun etlerinizin gelişmesinden oluşan kronik bir burun tıkanıklığınız varsa,oksijen noksanlığınıza maruz kaldığınızdan dolayı bedeniniz bundan negatif etkilenecektir. Nitelikli uyku yatamayan şahıs da bitkinlik ve konsantrasyon eforluğu büyür, yüksek tansiyonu takiben kalp ritm bozukluğu başlar ve bir zaman sonra kalp gelişir.

BURUN KEMİĞİNİN ÇARPIKLIĞI ANNE KARNINDA DAHİ ALANA GELEBİLİR 

Her burun tıkanıklığı kronik olmayabilir. Soğuk algınlığı ve sinüzit gibi hastalıklar da geçici burun tıkanıklığına yol açmaktadır.  Burnun iç kısmının çarpık olması, hamilelikte anne karnında dahi alana gelebilir. Bebeğin dönme hareketleri esnasında, burun travmaya maruz kalabilir. Cemiyette burun eti olarak öğrenilen konka ismini verdiğimiz burun için yapıların şişmesi de oldukça sık tesadüfülen kronik burun tıkanıklığı nedenlerindendir. Bayanlarda adet yarıyıllarında ve hamilelikte yaşanan hormonal metamorfozlarda burun etlerinin şişmesine yol açar.

burun tıkanıklığı

ALERJİLER BURUN TIKANIKLIĞINA YOL AÇMAKTADIR 

Kesintisiz olan alerjiler burun tıkanıklığının ehemmiyetli nedenlerinden biridir. Özellikle alerjik tabana sahip hastalarda büyüyen polip gibi yapılar burnu tamamen tıkayabilir. Burun tıkanıklığı burnu tahriş eden her türlü maddeye karşı neticeyi de oluşabilir. En sık görüleni tütün dumanıdır.Bazı hastalar galibiyetli bir operasyon geçirse dahi bütün olarak gevşeyemezler. Bunun nedeni sigaradır. 

burun tıkanıklığı

BURUN ÇARPIKLIĞINDA Türkiye Elektrik Kurumu ÇÖZÜM OPERASYON! 

Şayet burun çarpıklığınız varsa türkiye elektrik kurumu çözümü operasyondur. Burun içerisinde yer alan kemik ve kıkırdak düzenlendiği taktirde soluk meseleyi de düzelmektedir. Burun operasyonları günümüzde artık çok fazla yapılmaktadır ve korkulan bir harekât olmaktan çıkmış vaziyettedir. Sık yineleyen sinüzit saldırılarında ise öncelikle ilaç rehabilitasyonu ile cerahati kurutup, sonrasında deviasyon, konka bülloza gibi anatomik problemler operasyonla halledilebilmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ