Çocukları sıcaklardan gözetmenin 4 yolu

22.11.2021
18
Çocukları sıcaklardan gözetmenin 4 yolu

Yaz mevsimi çocuklar için havuz ve denize girmek, sarih havadaki reyin mekanlarında serbestçe oynamak ve dolaşmak anlamına geliyor. Yeni çocuk sahibi olan ebeveynler de, bebekleriyle beraber hoş havaların bolca tadını çıkarmak istiyor. Ancak bebekleri ve çocukları tüm etkinliklerde özellikle yaz sıcakları ve güneşin negatif tesirlerinden gözetmek gerekiyor.

İşte çocukları sıcaklardan gözetmenin yolları…

Klimadan uzak tutun

Klima kullanımından uzak durmakta fayda olduğunu söyleyen Dr. Reyhan Erol, şayet kullanılacaksa kesinlikle bakteri filtresinin olmasına dikkat edilmesini ifade ediyor. Klimanın soğuk hava üfleyen fanlarının yenidoğanlar ve çocuklara dolaysız olarak temas etmemesi gerekiyor.

15 dakika güneşlendirin

Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 – 16.00 saatleri arasında bebek ve çocukları dışarı çıkarmamaya özen göstermek gerekiyor. Günlük 15 dakika güneş ışığı gereken D vitamini alımı için yeterli oluyor. Gereğinden fazla kullanılan güneş kremleri D vitamini üretimini eksilterek toksik maddelerin bedende birikmesini basitleştireceği için miktarlı ölçüde kullanılması öneriliyor. Bebek dışarı çıkarılacağı zaman başına pamuklu bir şapka takılması güneşderi gözetmeye destek oluyor.

Asitli meşrubatlardan uzak tutun

Çocukların yaz mevsiminde bol ölçüde su içmesi gerekiyor. Taze meyve suyu ve ayran önerilen meşrubatlar arasında yer alırken, bedenin ph bedelini bozarak sağlık meselelerine davetiye çıkartan asitli meşrubatlardan da uzak durulması gerekiyor. Ara öğünlerde taze meyve ve sebze harcanması gerektiğine dikkat toplayan Dr. Reyhan Erol, “Sıcak etrafta mikropların üremesi süratli olduğu için, taze yiyecek tüketimine ve harcanan besinlerin hijyenine de ayrıca dikkat edilmeli. Zekasal performanslarına katkıda bulunan yüzme gibi muhtelif spor etkinlikleri için çocuklar teşvik edilmeli” dedi.

Pamuklu giysi giydirin

Bebek ve çocukları giydirirken giysilerde rahat, sarih renkli ve pamuklu kumaş seçilmesi ehemmiyet taşıyor. Hava giriş çıkışını sağlayan pamuklu kumaşlar, aynı zamanda terlemeyi de önlüyor.

Ağız kuruluğu ve az idrar varsa dikkat

Hekimler özellikle önermediği sürece yeni doğanlarda anne sütü dışında bebeklere su içirilmesine gerek olmuyor. Ancak ateşli hastalıklar, ishal gibi akışkan lüzumunun artığı bazı istisnai vaziyetlerde su dayanağı lüzum haline gelebiliyor. Mama ile beslenen bebeklerde mamanın üzerinde yazan kullanma direktifine göre hazırlanmasını söyleyen Dr. Reyhan Erol, sıcak yaz günlerinde mamanın hazırlanma biçimine bağlı olarak su lüzumunun çoğalabileceğini ifade ediyor. Bebekte kesintisiz ağlama, ağız kuruluğu, bayağıdan az idrar yapma ya da bezinde ürat kristaline bağlı pembe-turuncu renklenme görülüyorsa bu noksan beslenme veya susuzluğa işaret edebiliyor. Böyle bir vaziyetle karşılaşılırsa hekime müracaat etmek için süre kaybetmemek ehemmiyet taşıyor.

YAZAR BİLGİSİ